Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Furnizor de apa curenta poate sista apa unui ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Furnizor de apa curenta poate sista apa unui beneficiar rau-platnic?

Am inteles ca ar fi o lege prin care furnizorul a carui facturi nu i se platesc, poate sista alimentarea cu apa oricarui beneficiar, doar daca ii aduce un alt furnizor de apa in loc.
Mi se pare o adevarata aberatie! adica ar trebui sa stam sa ne judecam cu toti beneficiarii rau-platnici mult si bine pentru recuperarea soldului, iar pe benefciari i-ar durea undeva de creanta exitenta , atata timp cat au un alt furnizor.
Vreau sa ma ajutati, va rog, cu nr aceastei legi, ordonante, daca ea exista, sa ma dumiresc si eu?
george-neagu, moderator
Am inteles ca ar fi o lege prin care furnizorul a carui facturi nu i se platesc, poate sista alimentarea cu apa

Temeiul legal al sistarii furnizarii utiliatilor il constituie chiar contractul de furnizare utilitati,in care partile prin semnatura isi asuma responsabilitatea ca in cazul in care beneficiarul nu isi achita obligatiile contractuale,furnizorul are dreptul legal sa sisteze provizoriu furnizarea acestora pana la achitarea integrala a debitului