Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Am un angajat care implineste varsta de 60 de ani in data de 03.01.2010. A depus o cerere pentru a iesi la pensie anticipata patiala cu aceasta data. As avea urmatoarele intrebari:
- cu ce data sa intocmesc nota de lichidare ? (1,2 si 3 ianuarie sunt zile nelucratoare)
- cine are obligatia sa intocmeasca dosarul de pensie ? ce acte sunt necesare pentru dosarul de pensie ? cu ce data se depune dosarul de pensie ?
- angajatul doreste sa lucreze in continuare pana primeste raspuns referitor la dosarul de pensie... daca am intocmit nota de lichidare, cum sa mai lucreze ?
- ce prevede legea referitor la indemnizatia platita la iesirea din campul muncii ?
Mentionez, ca angajatul are 37 de ani lucrati. A lucrat fara intrerupere din anul 1973 munca de birou.
Va multumesc.
1. Dosarul de pensie il completeaza salariatul si il depune la Casa de Pensii. Dvs. il ajutati sa completeze acest dosar cu documentele pe care le emiteti dvs.
2. Cererea de pensionare se depune dupa data indeplinirii conditiilor de pensionare adica incepand cu data d 04.01.2010.
3. Incetarea CIM al salariatului pensionabil se face conform art.56, lit.d) din Codul muncii, dupa comunicarea deciziei de pensionare.
4. Fiind pensionare anticipata partiala, decizia de pensionare nu va fi pusa in plata decat dupa ce salariatul depune la Casa de Pensii decizia de incetare a CIM.
5. Perioada cat pensionarul mai lucreaza, dupa data pensionarii, se va lua in calculul pensiei de limita de varsta.
6. Nu e nici un necaz ca ati intocmit nota de lichidare. Ea nu este o decizie de incetare a CIM.
7. Este normal si legal ca salaritul pensionabil sa lucreze pana la primirea deciziei de pensionare. S-ar putea ca, din diferite motive, sa ii fie respinsa cererea de pensionare.
8. Acte necesare in dosarul de pensie:
* Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
9. In actele de mai sus sunt si acte care s-ar putea sa nu-i fie necesare pensionabilului si nu le va depune.