Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate grad 2 (accentuat) si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate grad 2 (accentuat) si Infiintarea unui SRL. Este posibil cu respectarea Cadrului Legal?

Buna ziua,
Sunt beneficiarul unei pensii de invaliditate (boala) grad 2 accentuat ( pentru care primesc Pensia de invaliditate), cu revizuire la 2 ani si apoi detin si un Certificat de Handicap grad Accentuat nerevizuibil (pentru care primesc Indemnizatie de Handicap) conform legi. Intrebarea mea este (iar raspunsul din partea Dvs stiu ca nu este unul formal, dar m-ar ajuta tare mult siva multumesc anticipaat pentru aceasta): In conditiile date, si raportandu-ne la Legislatia actualizata pana astazi 7 Decembrie 2017 sa pot infiinta un SRL, ca si asociat unic, si sa pot cumula veniturile acestea cu un eventual profit din activitatea unui SRL?. ( Evident la Registrul Comertului). (Pentru ca toate veniturile acestea cumulate sunt mici si nu imi ajung de medicamente si nici sa duc o viata asa cum ar trebui).

Va multumesc frumos!

Pensionarii de invaliditate gr.II nu pot cumula pensia cu venituri pentru care asigurarea la pensie este obligatorie, asa cum spune Legea 263/2010:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

Fiind pensionar de invaliditate gr.II inseamna ca ati pierdut in totalitate capacitatea de munca si nu puteti deci sa obtineti venituri profesionale.

Beneficiarul unei pensii de invaliditate gr.III poate lucra maximum 4 ore pe zi si poate cumula pensia cu salariul.

Pensia de limta de varsta si pensia de invaliditate grad III se pot cumula cu veniturile din contract de munca cu 4 ore/zi.
Dapix, utilizator
@Dapix

Sunteti in eroare!...Mai astept si alte pareri! Imi pare tare rau...dar problema rezida in "care sau ce este activitatea dependenta?" si ce sau care sau ce reprezinta "activitatea independenta".? Pai oare...Activitatea unei firme SRL: este activitate Dependenta sau Independenta? De cine oare depinde activitatea desfasurata de o firma? .

Recent Presedintele Romaniei a promulgat Legea nr. 217 din 17 Noiembrie 2017, in Monitorul Oficial din 20 Nov. 2017. prin DECRET Prezidential Nr. 991/2017

Iata cum arata acum Art. 118 din Legea 263/2010 astazi 8 Decembrie 2017:

Articolul 118

(1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari: (la 23-11-2017, Partea introductivă a Alineatului (1) din Articolul 118, Sectiunea a 7-a, Capitolul IV a fost modificată de Punctul 4, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 )

a) pensionarii pentru limită de vârstă;

b) nevăzătorii;

c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum și copiii, pensionari de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;

d) copiii, pensionari de urmaș, prevăzuți la art. 84 lit. a) și b).

e) pensionarii care realizează venituri în calitate de consilieri locali sau județeni. (la 23-11-2017, Alineatul (1) din Articolul 118 , Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost completat de Punctul 5, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 )

(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I sau II de invaliditate, precum și pensionarii de urmaș încadrați în gradul I sau II de invaliditate;

b) pensionarii de invaliditate încadrați în gradul III de invaliditate, precum și copiii, pensionari de urmaș, încadrați în gradul III de invaliditate;

c) pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale;

d) soțul supraviețuitor, beneficiar al unei pensii de urmaș. (la 23-11-2017, Articolul 118 din Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 )

(1^2) În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora. (la 23-11-2017, Articolul 118 din Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost completat de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 )

(2) Soțul supraviețuitor, beneficiar al unei pensii de urmaș, poate cumula pensia cu venituri din activități dependente, aflându-se în una dintre situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, dacă acestea nu depășesc 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat. (la 23-11-2017, Alineatul (2) din Articolul 118 , Sectiunea a 7-a , Capitolul IV a fost modificat de Punctul 7, Articolul I din LEGEA nr. 217 din 17 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 908 din 20 noiembrie 2017 )
Articolul 7 din Codul Fiscal (Legea Nr. 227/2015)

Definiții ale termenilor comuniÎn înțelesul prezentului cod, cu excepția titlurilor VII și VIII, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:

1. activitate dependentă - orice activitate desfășurată de o persoană fizică într-o relație de angajare generatoare de venituri;

2. activitate dependentă la funcția de bază - orice activitate desfășurată în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, declarată angajatorului ca funcție de bază de către angajat; în cazul în care activitatea se desfășoară pentru mai mulți angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcția pe care o consideră de bază;

3. activitate independentă - orice activitate desfășurată de către o persoană fizică în scopul obținerii de venituri, care îndeplinește cel puțin 4 dintre următoarele criterii:

3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;
3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii;
Evident ca in spete "delicate" ca cea prezentata de mine mai sus nimeni nu indrazneste sa isi exprime un punct de vedere. Am sa mai dau cateva repere, de data aceasta stipulate in Convenţia privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, coroborat cu Lege nr. 448/2006 – privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Articolul 27 (Convenţia privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi)

Munca şi încadrarea în muncă

1. Statele Părţi recunosc dreptul persoanelor cu dizabilităţi de a munci în condiţii de egalitate cu ceilalţi; aceasta include dreptul la oportunitatea de a-şi câştiga existenţa prin exercitarea unei activităţi liber alese sau acceptate pe piaţa muncii, într-un mediu de lucru deschis, incluziv şi accesibil persoanelor cu dizabilităţi. Statele Părţi vor proteja şi promova dreptul la muncă, inclusiv pentru cei care dobândesc o dizabilitate pe durata angajării, prin luarea de măsuri adecvate, inclusiv de ordin legislativ, pentru ca, printre altele:

(a) Să interzică discriminarea pe criterii de dizabilitate referitoare la toate aspectele şi formele de încadrare în muncă, inclusiv la condiţiile de recrutare, plasare, angajare şi menţinere în muncă, la progresul în carieră şi la condiţii de sănătate şi securitate la locul de muncă;

(b) Să protejeze drepturile persoanelor cu dizabilităţi, în condiţii de egalitate cu ceilalţi, din punct de vedere al condiţiilor corecte şi favorabile de muncă, inclusiv al oportunităţilor şi remuneraţiei egale pentru muncă egală, al condiţiilor de sănătate şi securitate la locul de muncă, al protecţiei împotriva hărţuirii şi prin reglementarea conflictelor;

(c) Să se asigure că persoanele cu dizabilităţi sunt capabile să-şi exercite dreptul la muncă şi drepturile sindicale în condiţii de egalitate cu ceilalţi;

(d) Să permită persoanelor cu dizabilităţi accesul efectiv la programele generale de orientare tehnică şi vocaţională, la servicii de plasare şi formare profesională continuă;

(e) Să promoveze, pe piaţa muncii, oportunităţile de angajare şi de progres în carieră pentru persoanele cu dizabilităţi şi să ofere asistenţă în căutarea, obţinerea şi menţinerea unui loc de muncă, inclusiv pentru revenirea la locul de muncă.

(f) Să promoveze oportunităţile pentru activităţi independente, dezvoltarea spiritului antreprenorial, dezvoltarea de cooperative şi începerea unei afaceri proprii;

(g) Să angajeze persoane cu dizabilităţi în sectorul public;

(h) Să promoveze angajarea persoanelor cu dizabilităţi în sectorul privat prin politici şi măsuri adecvate, care să includă programe de acţiune pozitive, stimulente şi alte măsuri;

(i) Să se asigure oferirea unor adaptări adecvate persoanelor cu dizabilităţi, la locul de muncă;

(j) Să încurajeze obţinerea, de către persoanele cu dizabilităţi, a unei experienţe în muncă, pe piaţa liberă a forţei de muncă;

(k) Să promoveze reabilitarea vocaţională şi profesională, menţinerea locului de muncă şi programele de reintegrare profesională pentru persoanele cu dizabilităţi.

2. Statele Părţi se vor asigura că persoanele cu dizabilităţi nu sunt ţinute în sclavie sau servitute şi sunt protejate, în condiţii de egalitate cu ceilalţi, împotriva muncii forţate sau obligatorii.
@AlfaOne, sunteți intr-o MARE, MARE..., eroare.
Confundați din păcate INVALIDITATEA (boala) cu DIZABILITATEA (handicapul)`!!

Cine va indus în eroare ca persoanele cu dizabilități "NU" au dreptul la muncă`?!

Nu-i obligatoriu ca o persoană cu handicap grav sau accentuat sa aibă pierdută în totalitate capacitatea de muncă, așa cum se întâmplă în cazul bolnavilor care au dobândit o invaliditate în gradele 1 sau 2, prin care și-au pierdut în totalitate capacitatea de muncă.

Persoanele ci INVALIDITATE în gradele 1 și 2 NU POT cumula pensia de invaliditate cu alte venituri, dintr-un motiv foarte simplu, NU mai pot munci pentru că și-au pierdut în totalitate capacitatea de muncă.
Altfel nu s-ar justifica pensionarea lor, ci ar rămâne în câmpul muncii, sau ar desfășura activități independente, și nu ar mai avea nevoie de pensie.

Doar invalizii în gradul 3 pot cumula pensia cu salariul lucrând cu jumătate de normă la program de maxim 4 ore.

Dar persoanele cu dizabilități, indiferent de gradul de handicap, mod desfășura activități independente, sau pot fi angajați cu normă întreagă în domeniile unde starea lor de handicap le permite să muncească.

Condiția este ca respectivele persoane cu dizabilități, încadrate în orice grad de handicap, să nu fie încadrate și în pensie de invaliditate în gradele 1 sau 2.

Nu mai confundați încadrarea în gradele de INVALIDITATE 1 sau 2, cu încadrarea într-un oricare grad de HANDICAP.
Sunt reglementate prin lege CRITERII total diferite între aceste cauze.
Dapix, utilizator