Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Politistii cu S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Politistii cu S.R.L.

Intrebarile sunt ; daca un politist, are voie sa isi deschida in paralel cu jobul si un s.r.l , acestea nefiind in niciun fel in conflict de interese direct sau indirect.
Este nevoie de vreo aprobare din partea MAI?
Raspunsul este nu, in conformitate cu Legea 360/2002 privind statutul Politistului:
Secţiunea a 3-a Restrângerea exercițiului unor drepturi și libertăți
Articolul 45
(1) Polițistului îi este interzis:
a) să facă parte din partide, formațiuni sau organizații politice ori să desfășoare propaganda în favoarea acestora;
b) să exprime opinii sau preferințe politice la locul de muncă sau în public;
c) să candideze pentru autoritățile administrației publice locale, Parlamentul României și pentru funcția de Președinte al României;
d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;
e) să declare sau să participe la greve, precum și la mitinguri, demonstrații, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;
f) să adere la secte, organizații religioase sau la alte organizații interzise de lege;
g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activități de comerț ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăți comerciale, cu excepția calității de acționar;

Deci, politistul nu poate fi nici asociat nici administrator intr-un srl, el poate doar sa detina actiuni emise de o societate pe actiuni.