avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura

Bună ziua! De curând mi-am făcut un Pfa. Cu câteva zile în urmă am făcut o comandă pe net unde am solicitat ca factura să fie făcută pe pfa. La primirea coletului am avut ramburs 0, dar am primit o factură cu termen de plata de o săptămână. După ce o voi achita prin transfer bancar din contul Pfa-lui, ce document trebuie să emit ? E suficient extrasul de cont sau trebuie să fac vreo chitanță, ceva? E prima comandă pe firmă. Mulțumesc! Zi frumoasă!
Cel mai recent răspuns: LuciaNeagu , utilizator 14:02, 6 Iulie 2020
Daca faceti plata prin banca e suficient extrasul bancar, chitanta primiti doar daca platiti cu numerar.
Bună dimineața! Mulțumesc pentru răspuns! E vorba de ce document emit eu ,ca și Pfa, pentru a justifica banii plătiți din contul pfa-ului.
Nu știu dacă m-am exprimat corect, dar din ce am citit, orice ban primit sau scos din contul pfa-ului trebuie însoțit de un document...
Mulțumesc încă o dată!

Florin_j92 a scris:

Daca faceti plata prin banca e suficient extrasul bancar, chitanta primiti doar daca platiti cu numerar.

Documentul emis este acela prin care ati facut transferul bancar: ordin de plata. Nu l-ati completat cand v-ati dus la banca? Functionarul cum a facut operatiunea fara el?
Bună seara! Voi face transfer bancar din contul pfa-ului!..

Iulian Manea a scris:

Documentul emis este acela prin care ati facut transferul bancar: ordin de plata. Nu l-ati completat cand v-ati dus la banca? Functionarul cum a facut operatiunea fara el?

Faceti plata si atat. Ei o sa vada banii in cont. Dvs nu mai emiteti nimic. Eventual, pt contabila dvs, puteti sa printati op-ul...dar nu este neaparat nevoie. Se va vedea in extrasul de cont la sfarsitul lunii.

Alte discuții în legătură

Nelamuriri pfa-magazin online ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Am urmatoarele nelamuriri legate de PFA-ul pe care il detin: 1.Am inteles ca pentru un magazin online ca PFA impozitata in sistem real am nevoie ... (vezi toată discuția)
Se emite chitanta daca am încasat o plata prin transfer bancar? eduard56463 eduard56463 se emite chitanta daca am încasat o plata prin transfer bancar? am facut o factura online si acolo imi apărea sa emit chitanta dupa ce am încasat banii , si ... (vezi toată discuția)
Factura incasata cu chitanta sau fara? Mihai223 Mihai223 O PFA neplatitoare de TVA, care presteaza servicii, factureaza catre un client SRL / PFA. Exista contract intre cele doua entitati in care se stipuleaza si ... (vezi toată discuția)