avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Construire perete despartitor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Construire perete despartitor

Buna ziua, pentru a construi un perete despartitor din BCA am.nevoie de autorizatie?
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2020
BOSKY, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:26, 7 Iulie 2020
Teoretic da. De exemplu, dacă o să vindeți, cartea funciară nu se va mai potrivi cu realitatea.
Peretele trebuie sa fie demontabil, pentru a nu fi nevoie de autorizatie :
Art.11 (legea 50/1991)
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
..............
n)modificări de compartimentare nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare;
........................
[ link extern ]
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avand in vedere ca este perete despartitor ,rezulta ca este necesar sa fie ancorat de sistemul de rezistenta al constructiei
Aveti nevoie de proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,
documente in baza carora sa notati modificarea la ocpi si in cartea tehnica a constructiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reamenajare interioara apartament cf legii 50/1991 soazig soazig Am nevoie de un sfat in legatura cu aplicabilitatea legii 50/1991. La art 11 al legii sus-mentionate se specifica ca nu este nevoie de autorizatie de ... (vezi toată discuția)
Renovare AntoniaSiLuca AntoniaSiLuca Buna ziua,pt o casa batraneasca din chirpici la care intenționez să decopertez pereții si sa ii întăresc cu plasa am nevoie de vreo autorizație?Si am si ... (vezi toată discuția)
Placă și renovare acoperiș locuință Cristina041980@yahoo.com Cristina041980@yahoo.com Dacă vreau sa torn placa si sa renovez acoperis am nevoie de aprobare? (vezi toată discuția)