Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Construire perete despartitor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Construire perete despartitor

Buna ziua, pentru a construi un perete despartitor din BCA am.nevoie de autorizatie?
BOSKY, utilizator
Teoretic da. De exemplu, dacă o să vindeți, cartea funciară nu se va mai potrivi cu realitatea.
Peretele trebuie sa fie demontabil, pentru a nu fi nevoie de autorizatie :
Art.11 (legea 50/1991)
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
n)modificări de compartimentare nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare;
[ link extern ]
Avand in vedere ca este perete despartitor ,rezulta ca este necesar sa fie ancorat de sistemul de rezistenta al constructiei
Aveti nevoie de proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,
documente in baza carora sa notati modificarea la ocpi si in cartea tehnica a constructiei