Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social SA

O societate comerciala pe actiuni , vrea sa-si majoreze capitalul social prin atragere de capital de la o anumita persoana fizica ; cum se realizeaza concret aceasta? NU vorbim de o emisiune noua de actiuni si nici de o cesiune de actiuni. Exista o alta posibilitate? Multumesc.
Dupa o majorare de capital social unii actionari sunt in imposibilitatea financiara de a sustine aceasta majorare.Ce se intampla cu actiunile pe care le detin?
Multumesc.
actiunile care nu sunt platite in urma majorarii se pierd si trec in pachetul actionarului majoritar asta e si ideea cred, ca el sa devina majoritar,se face prin hot A.G.A SI A.G.E.A tocmai am terminat o speta similara.bafta
Multumesc, cosmin26
intrucat am intampinat o situatie asemanatoare(persoana vrea sa vina cu capital in firma -SA ) as vrea sa stiu ce variante sunt in cazul investitorului roman persoana fizica de a recapitaliza firma.
multumesc
Buna
Se poate face majorare de capital social dintr-o creanta a asociatului din cate am inteles. Puteti sa-mi spuneti daca aceasta tranzactie se impoziteaza cumva?