Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea numarului de puncte la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea numarului de puncte la pensie

Buna seara,

M-ar putea ajuta si pe mine cineva cu formula de calcul al numarului de puncte pentru pensie?

Va multumesc
Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determină prin împărţirea numărului de puncte rezultat din însumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzător stagiului complet de cotizare.

Numărul de puncte realizat în fiecare lună se însumează, iar prin împărţirea la 12 rezulta punctajul anual al asiguratului în anul respectiv.

Punctajul lunar se calculează prin raportarea câştigului salarial brut sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei de asigurări sociale, la câştigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul National de Statistică.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic