avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna ziua!! Ce acte sunt necesare pentru a desface o taxa de succesiune? Pe act de propietate sunt toti fratii trecuti avand dreptul si ei...daca sunt trecute mai multe propietati pe actul de propietate..putem sa desfacem doar un singur teren sau trebuie toate terenurile facute? . Vreau sa stiu si cine poate desface taxa dintre frati? Poate oricine din ei?? Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2020
Andreea Tricu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:37, 9 Iulie 2020
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunii se face pentru TOATE bunurile mobile si imobile ramase in masa succesorala de la de cuius!
Actele de baza sunt:
- acte de stare civila ale mostenitorilor (C.I. acte de nastere, de casatorie, etc)
- act deces al defunctului mostenit
- acte de proprietate pentru bunurile aflate in masa succesorala.
- alte acte pe care le va solicita notarul.
Dezbaterea succesorala se poate face la NOTAR daca partile se inteleg sau IN INSTANTA daca partile nu se inteleg!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire valeriutudor valeriutudor rog frumos sa mi se spuna ce acte imi sunt necesare pt dezbaterea mostenirii,respectiv mama a murit si ca mostenitori sunt eu si tatal meu; multumesc (vezi toată discuția)
Deschiderea succesiunii. Silvia Monica Silvia Monica Buna ziua, In cazul in care se procedeaza la deschiderea succesiunii, ce trebuie stiut in momentul in care cel care solicita succesiunea, se prezinta la ... (vezi toată discuția)
Cum devin proprietar pe terenul unde am casa amplasata? sinad sinad Buna ziua! Vin la dvs. cu o mare rugaminte si daca se poate sa imi raspundeti. Eu si fratele meu suntem mostenitori ai tatalui meu care a murit in urma cu ... (vezi toată discuția)