Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Buna ziua!! Ce acte sunt necesare pentru a desface o taxa de succesiune? Pe act de propietate sunt toti fratii trecuti avand dreptul si ei...daca sunt trecute mai multe propietati pe actul de propietate..putem sa desfacem doar un singur teren sau trebuie toate terenurile facute? . Vreau sa stiu si cine poate desface taxa dintre frati? Poate oricine din ei?? Multumesc!
Andreea Tricu, utilizator
Buna ziua,
Dezbaterea succesiunii se face pentru TOATE bunurile mobile si imobile ramase in masa succesorala de la de cuius!
Actele de baza sunt:
- acte de stare civila ale mostenitorilor (C.I. acte de nastere, de casatorie, etc)
- act deces al defunctului mostenit
- acte de proprietate pentru bunurile aflate in masa succesorala.
- alte acte pe care le va solicita notarul.
Dezbaterea succesorala se poate face la NOTAR daca partile se inteleg sau IN INSTANTA daca partile nu se inteleg!