avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament între soți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament între soți

Bună ziua. Vă rog un răspuns la următoarea întrebare. Am decis cu soția mea , să încheiem un testament reciproc , ca după trecerea unuia dintre soți în neființă , soțul supraviețuitor sa moștenească toate bunurile noastre mobile și imobile , fără a fi agasați cu dezbaterea de moștenire.....poate fi atacat acest testament la timpul respectiv ??... Multumesc
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2020
paun anton, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:30, 13 Iulie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art 1036 NCC: Testamentul reciproc
Sub sancțiunea nulității absolute a testamentului, două sau mai multe persoane nu pot dispune, prin același testament, una în favoarea celeilalte sau în favoarea unui terț.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Puteti incheia testamente fiecare dintre dumneavoastra in favoarea celuilalt 9deci nu intrunul singur) dar doar pentru cotitatea disponibila.
Orice testament este atacabil in instanta
Transmiterea bunurilor de la decuius la supravietuitor se face doar prin dezbaterea succesiunii nu printr-o simpla intelegere intre parti (testament)
Solicitati ajutorul unui notar sau avocat sa va invete ce e de facut!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunea va trebui dezbătută oricum. Testamentul nu este act de proprietate.
Dacă nu aveți copii și părinți in viata, nu are cine să solicite reductiunea testamentelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua,se poate face testament între soți,deși unul are ... Romerandreea Romerandreea Bună ziua,se poate face testament între soți,deși unul are bunurile dobândite dinaintea căsătoriei?ei doresc excluderea copilului din succesiune până ... (vezi toată discuția)
Atacare testament romulanum romulanum Am si eu o nedumerire cu privire la succesiunea mostenirii atunci cand s-a facut un testament la altcineva decat mostenitorii de drept,adica chiriasilor ... (vezi toată discuția)
Mostenire - succesiune AlexA00 AlexA00 Parintii mei au achizitionat, cu contact vanzare cumparare, un apartament, ulterior au facut un act notarial (testament) prin care isi doneaza reciproc toate ... (vezi toată discuția)