Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament între soți
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament între soți

Bună ziua. Vă rog un răspuns la următoarea întrebare. Am decis cu soția mea , să încheiem un testament reciproc , ca după trecerea unuia dintre soți în neființă , soțul supraviețuitor sa moștenească toate bunurile noastre mobile și imobile , fără a fi agasați cu dezbaterea de moștenire.....poate fi atacat acest testament la timpul respectiv ??... Multumesc
paun anton, utilizator
Art 1036 NCC: Testamentul reciproc
Sub sancțiunea nulității absolute a testamentului, două sau mai multe persoane nu pot dispune, prin același testament, una în favoarea celeilalte sau în favoarea unui terț.
Buna ziua,
Puteti incheia testamente fiecare dintre dumneavoastra in favoarea celuilalt 9deci nu intrunul singur) dar doar pentru cotitatea disponibila.
Orice testament este atacabil in instanta
Transmiterea bunurilor de la decuius la supravietuitor se face doar prin dezbaterea succesiunii nu printr-o simpla intelegere intre parti (testament)
Solicitati ajutorul unui notar sau avocat sa va invete ce e de facut!
Succesiunea va trebui dezbătută oricum. Testamentul nu este act de proprietate.
Dacă nu aveți copii și părinți in viata, nu are cine să solicite reductiunea testamentelor.