Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,se poate face testament între soți,deși ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,se poate face testament între soți,deși unul are ...

Bună ziua,se poate face testament între soți,deși unul are bunurile dobândite dinaintea căsătoriei?ei doresc excluderea copilului din succesiune până când va deceda și următorul....
Bună seara ! Da, se poate. Fiecare dintre soți întocmește câte un testament notarial in favoarea celuilalt și nu un testament comun, sau reciproc, cum se numește în termeni juridici. Și asta, deoarece potrivit legii -art 1036 Cod civil, două sau mai multe persoane nu pot dispune, prin același testament, una în favoarea celeilalte sau în favoarea unui terț. Deci soții trebuie să facă fiecare câte un testament separat în favoarea celuilalt și obligatoriu la notariat.
gi-jane2, moderator
prin testament, ati putea s alasati nuda proprietate copilului si drept de uzufruct sotiei si invers.