Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Bunicul meu a lasat casa matusii prin contract de vanzare cumparare, eu ca mostenitoare pot ataca contractul ca sa -mí cer drepturile?.Multumesc
Un act de V/C poate fi atacat doar de părțile care l-a încheiat, și numai dacă sunt motive temeinice. Dacă e un contract de V/C făcut pe bune, și mai are și clauză de întreținere, șansele să obțineți ceva sunt minime.

Asta ar însemna că nimeni nu mai poate vinde sau cumpăra nimic, pentru că actul notarial ar putea fi atacat.

Dacă în schimb este act de donație, se poate cere în instanță reducțiunea liberalităților excesive.
Dapix, utilizator
Buna ziua,

Daca nu s-a platit efectiv pretul, suntem in prezenta unei donatii deghizate.

Daca pretul nu este real, sincer si serios, actul poate fi desfiintat, din acelasi considerent.

APITOLUL I
Contractul de vânzare

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale

Art. 1665

Preţul fictiv şi preţul derizoriu

(1) Vânzarea este anulabilă atunci când preţul este stabilit fără intenţia de a fi plătit.

(2) De asemenea, dacă prin lege nu se prevede altfel, vânzarea este anulabilă când preţul este într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare.

Detalii: [ link extern ]
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat