Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajari fara concurs - spital judetean
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajari fara concurs - spital judetean

Buna ziua!

În baza prevederilor Ordinului 905/2020 pentru aprobarea Metodologiei privind ocuparea, fără concurs, a posturilor vacante sau temporar vacante din cadrul Ministerului Sănătății și unităților aflate în subordinea, coordonarea și sub autoritatea Ministerului Sănătății, inclusiv funcțiile publice de execuție și conducere, pe perioada determinată, în contextul instituirii stării de alertă pe teritoriul României, conform art. 11 din Legea nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19..
S-a stabilit modalitatea prin care institutia poate face angajari pe perioadat determinata fara concurs pe perioadat pandemiei.

Intrebarea mea: e posibil ca angajatorul (institutia) sa faca angajari fara concurs fara a respecta legislatia mai sus mentionata si sa angajeze direct, fara concurs persoanele picate la concursurile anterioare?

Multumesc
Registered_user, utilizator
Da, poate angaja astfel de persoane fara concurs ...pe perioada determinată.
Exista un temei legal pentru a face astfel de angajari?
Legea nr. 55/2020 ,citata si de dvs.