Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutare sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutare sediu social

Buna ziua. Vreau sa imi mut sediul social de la frima , acasa. Am citit pe net ca e posibil sa imi creasca foarte mult impozitul si am citit un articol din 2016 care spune ca poate ajunge la 6000 lei pe an. Mai este valabil acest lucru? care sunt pasii mai exact pentru a putea avea sediul social acasa si fara sa creasca impozitul ?
george-neagu, moderator
Asta cu afecarea valorii impozitului pe cladire ar fi valabil daca activitatea pentru care sunteti autorizata cu acele coduri caen din certificatul constatator, se desfasoara la sediul social si nu la un punct de lucru sau la domiciliul clientului. Dupa efectuarea modficarii de sediu social la registrul comertului, trebuie sa mergeti in maxim 3o de zile la directia de taxe si impozite persoane fizice cu copie dupa certificatul constatator si actul de proprietate apartament si veti depune o declaratie de inregistrare sediu social firma (cu sau fara activitate economica) la adresa acelui apartament
george-neagu, moderator