avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Este diferenta intre metodologie și norme de aplicare ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Este diferenta intre metodologie și norme de aplicare a unei ...

Este diferenta intre metodologie și norme de aplicare a unei legi?
Cel mai recent răspuns: goplanet , utilizator 13:26, 21 Iulie 2020
Nu ar trebui sa fie.
Norme de aplicare mai exista insa metodologie nu prea am vazut.
Desi nu ar trebui sa existe niciunele si legea ar trebui sa fie suficient de clara.
Eu astept normele metodologice la legea 136/2020 ca sa poata DSP sa imi dea hârtie sa merg la medicul de familie sa imi dea concediu de carantină pentru o perioadă trecuta, cu o săptămână doua în urmă.

Aurel Fleancu a scris:

Nu ar trebui sa fie.
Norme de aplicare mai exista insa metodologie nu prea am vazut.
Desi nu ar trebui sa existe niciunele si legea ar trebui sa fie suficient de clara.

Presupun ca stiti, nu-i asa , ca legea nu retroactiveaza? Asta ca principiu general , nu am studiat anume aceasta lege, dar presupun ca trebuia sa primiti concediu medical conform legislatiei in vigoare la data intrarii ( sau iesirii ) din carantina, daca aceasta prevede CM . Legea noua a intrat in vigoare de azi.
Ultima modificare: Marți, 21 Iulie 2020
CHKa, utilizator
Scrie in legea care a intrat în vigoare azi la art.20 ca concediul medical de carantină se acordă conform legislației în vigoare în momentul eliberării. Adică dacă cer mâine concediu de carantină, acesta se poate da conform legii oe luna in curs, si pe cea anterioara, respectiv iunie.
Deci - ce acte normative sunt in vigoare la data acordarii, adica azi sau maine?
CHKa a scris:

Presupun ca stiti, nu-i asa , ca legea nu retroactiveaza? Asta ca principiu general , nu am studiat anume aceasta lege, dar presupun ca trebuia sa primiti concediu medical conform legislatiei in vigoare la data intrarii ( sau iesirii ) din carantina, daca aceasta prevede CM . Legea noua a intrat in vigoare de azi.

Ultima modificare: Marți, 21 Iulie 2020
goplanet, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 136/18 iulie 2020 nu se poate aplica pentru ca nu exista ... goplanet goplanet Legea 136/18 iulie 2020 nu se poate aplica pentru ca nu exista norme metodologice? (vezi toată discuția)
Buna ziua prin oug 126/2020 s-a modificat oug 158/2005 `` cuantumul ... mmarianne mmarianne Buna ziua Prin OUG 126/2020 s-a modificat OUG 158/2005 `` Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru carantină sau izolare reprezintă 100% din baza de ... (vezi toată discuția)