Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul pensie de urmas cu salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul pensie de urmas cu salariu

Sunt persoana cu handicap gr.II si am o pensie de 234 lei(din nastere).Am beneficiat de pensie de urmas de pe urma tatalui meu fiind bolnav pensie care era permanenta.In anul 2005 dupa terminarea facultati m-am angajat si am renuntat la pensia de urmas deoarece mi -sa comunicat ca trebuie sa renunt la aceasta pentru ca depasesc cota pana la care pot cumula pensia de urmas cu salariul.Acum am un salariu net de 615 lei iar pensia de urmas ar fi aproximativ 300 lei.Dat fiind noul proiect de lege privind sistemul unitar de pensii prevede la art Art. 118. - (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri din activităti profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, în condiÑiile legii,următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate, încadraÑi în gradul I sau II, precum si beneficiarii unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parÑiale, pe perioada în care se regăsesc în situaÑia prevăzută la art. 6 alin. (1) pct. IV lit. a);
d) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copii pensionari de urmas încadraÑi în gradul III de invaliditate;
e) copiii, pensionari de urmas, prevăzuÑi la art. 84 lit. a) si b);
f) copiii, pensionari de urmas, prevăzuÑi la art. 84 lit. c) pe perioada în care se regăsesc în situaÑia prevăzută la art. 6 alin. (1) pct. IV lit. a).
(2) Sotul supravieÑuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri d ca conform noului proiect de acum persoanele pot cumula pensia cu veniturile salariale numai in situatia in care pensia neta are un cuantum mai mic sau egal cu salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat stabilit anual prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Pentru anul 2009, salariul mediu brut este de 1693 lei pot sa imi reiau pensie de urmas. Daca da cum procedez? Daca nu de ce nu am voie?Va multumesc
mariusica1, utilizator
Art. 92. - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
a) pensionarul îşi stabileşte domiciliul pe teritoriul unui stat cu care România a încheiat convenţie de asigurări sociale, dacă în cadrul acesteia se prevede că pensia se plăteşte de către celălalt stat;
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. I şi II;
c) beneficiarul unei pensii de invaliditate nu se prezintă la revizuirea medicală periodică;
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
e) copilul urmaş nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 66 lit. b) şi c);
f) soţul supravieţuitor, beneficiarul unei pensii de urmaş, se recăsătoreşte.

Salariul mediu brut pe economie : 1693 RON
O patrime : 423.25 ROn (brut)

Din cate inteleg eu, dvs nu va incadrati la cumulul pensiei de urmas cu salariul.