avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari

Buna ziua!

Imi cer scuze daca topicul nu va ajunge la sectiunea "asociatii de proprietari".

Sunt proprietara unui imobil si intampin probleme cu plata intretinerii. In apartament nu locuieste nimeni, iar pe perioada iernii am avut de plata caldura (tevile care trec prin apartament) si anumite cheltuieli la comun. Am achitat mereu intretinerea printr-o prietena, iar aceasta mi-a sugerat sa cer administratorei sa deschida un cont bancar pentru a putea sa virez lunar banii.

Am vorbit cu administratora despre acest subiect, spunandu-mi ca va discuta cu presedinta blocului (daca accepta), iar cheltuielile de gestionare a contului bancar, le voi suporta eu, pentru ca doar eu il voi folosi.. Fiind asociatie de proprietari (eu am facut actele pentru constituirea asociatiei), trebuia din 2006 sa deschidem acel cont bancar, dar vechiul administrator si noua administratora au refuzat, spunand ca acele comisioane sunt mari pentru "bietii" pensioonari. Fondul de rulment si cel de reparatii, undeva la 9.000 lei, au fost intotdeauna la dispozitia administratorului.

Va rog spuneti-mi cum sa procedez, un articol de lege prin care sa rezolv aceasta problema. Va multumesc mult, pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 21:14, 23 Iulie 2020
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In 2006 era valabila o lege care in 2018 a fost abrogata
Legea in vigoare nr 196/2018 obliga asociatia de proprietari sa detina cont bancar
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Articolul 20
(1)Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2)In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari.
(3)Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul IBAN.
Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
........................
m)utilizarea si gestionarea veniturilor asociatiei de proprietari, altfel decat este prevazut la art. 20, 70 si 74;
........................
(2)Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
..............................
d)faptele prevazute la alin. (1) lit. g), h), i), m), p) si q), cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
...............
[ link extern ]


gmancila a scris:


Am vorbit cu administratora despre acest subiect, spunandu-mi ca va discuta cu presedinta blocului (daca accepta), iar cheltuielile de gestionare a contului bancar, le voi suporta eu, pentru ca doar eu il voi folosi.. Fiind asociatie de proprietari (eu am facut actele pentru constituirea asociatiei), trebuia din 2006 sa deschidem acel cont bancar, dar vechiul administrator si noua administratora au refuzat, spunand ca acele comisioane sunt mari pentru "bietii" pensioonari. Fondul de rulment si cel de reparatii, undeva la 9.000 lei, au fost intotdeauna la dispozitia administratorului.

Va rog spuneti-mi cum sa procedez, un articol de lege prin care sa rezolv aceasta problema. Va multumesc mult, pentru ajutor.

Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2020
latka, moderator
Va multumesc foarte mult pt raspunsurile primite, am sa ii scriu administratorei din nou si sper sa se rezolve aceasta problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua În ce mod posibil se mai poate recupera de la asociația ... Criss inna Criss inna Bună ziua În ce mod posibil se mai poate recupera de la Asociația de locatari suma de bani +cheltuieli de judecata în urma unei sentințe definitive,în ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar ... ozanaa ozanaa buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar pe motiv ca legiuitorul nu a prevazut nici o sanctiune pentru refuzul afisarii / comunicarii ... (vezi toată discuția)
este obligatoriu ca o asociatie de proprietari sa detina cel putin un cont bancar ? justitiara17 justitiara17 Buna ziua, Va adresez urmatoarele intrebari la care va rog respectuos sa imi raspundeti: 1) O asociatie de proprietari este OBLIGATA sa detina cel putin un ... (vezi toată discuția)