Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, Va cer parerea intrun caz complicat. Sotul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, Va cer parerea intrun caz complicat. Sotul meu facut ...

Buna seara,

Va cer parerea intrun caz complicat. Sotul meu facut o cerere pentru eliberare certificat nastere nou pt ca cel vechi s-a deteriorat. Azi cand a mers sa-l ridice a aflat ca certificatul de nastere era anulat in urma cu 40 de ani in urma unui proces de paternitate si emis un altul cu alt nume la tata. Va dati seama ca inca suntem bulversati cu asta pentru ca in teorie el nu exista si toate actele cumva sunt nule, adica asa credem. Tatal de care el stia oricum a murit acum 40 de ani, mama lui este si ea decedata si nu avem cum sa aflam ce s-a intamplat. Ce ne dorim este sa ne indrmati catre un avocat, specialist, care sa ne ajute cu sfaturi juridice ca poate exiata o solutie sa nu ne schimbam numele. Multumesc si o seara buna!
trebuie sa mergeti sa scoateti de la arhiva o copie a hotararii judecatoresti si sa vedeti cine si cum s-a judecat. oricm, daca a avut loc un proces, cu tatal cel din acte ramane.
Sanse ar fi sa reveniti la vechiul tata pe certificat doar daca e o greseala undeva la starea civila.
In privinta numeleui, daca sotul are alt nume acuma.. ce trebuie sa faca e sa isi schimbe buletinul- macar o carte provizorie cu ce nume trebuie sa aiba si apoi sa faca cerere la primarie de schimbare nume pe cale administrativa.
daca tot are alt tata acuma, poate se alege si cu o mostenire.. scoateti hotararea de la arhiva si vedeti ce si cum, cine e ta-su si porniti de la adresa din hotarare.
Cum spune si doamna moderator, trebuie vazuta hotararea. Stiu un caz de proces de stabilire paternitate, s-a schimbat certificatul de nastere pentru ca erau modificari la rubricile numele si prenumele tatalui dar numele de familie al copilului a ramas neschimbat pentru ca hotararea se refera strict la stabilirea paternitatii nu si la schimbarea numelui de familie al copilului, care a ramas cu numele de familie al mamei.
DinuX, utilizator
DinuX a scris:
Cum spune si doamna moderator, trebuie vazuta hotararea. Stiu un caz de proces de stabilire paternitate, s-a schimbat certificatul de nastere pentru ca erau modificari la rubricile numele si prenumele tatalui dar numele de familie al copilului a ramas neschimbat pentru ca hotararea se refera strict la stabilirea paternitatii nu si la schimbarea numelui de familie al copilului, care a ramas cu numele de familie al mamei.

Corect! Una este stabilirea paternitatii si alta este stabilirea NUMELUI. Dară ştiţi unde a avut loc procesul? Arhiva cărei instanţe trebuie scotocită? După 40 de ani? MAMĂĂĂĂ! Asta este România REALĂ!
Am avut de absolvit un caz 80% similar. Cu rabdare dar s-a rezolvat. Pasii de urmat sunt cele descrise de "gi-jane2".
Mergeți la arhiva judecătoriei unde a avut loc procesul și solicitați o copie legalizată de pe hotărâre. Dacă nu cunoașteți unde a avut loc procesul, mergeți la Serviciul Evidența Persoanei și solicitați să vi se dea informații despre acea sentință (număr, instanța care a pronunțato etc).