Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota soțului supraviețuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota soțului supraviețuitor

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca articolul 972 din noul Cod Civil este luat in considerare in instant sau se face succesiunea dupa vechiul cod civil?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Si dupa vechiul Cod civil si dupa cel nou, cotele sotului supravietuitor sunt aceleasi.
Daca va referiti la numerotarea articolului, depinde de data decesului.
Pana la 1 octombrie 2011, dezbaterea succesiunii intra sub incidenta vechiului Cod civil
raluk0207, utilizator
Cota sotului supravietuitor este aceasi si pe vechiul cod si pe noul cod. Se aplica legea de la data decesului. Daca decesul a avut loc inainte de 2011 ,- 1 octombrie se aplica vechiul cod si Noul Cod daca decesul a avut loc dupa