avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota soțului supraviețuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota soțului supraviețuitor

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca articolul 972 din noul Cod Civil este luat in considerare in instant sau se face succesiunea dupa vechiul cod civil?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Mariana D. , Avocat 09:11, 23 Iulie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si dupa vechiul Cod civil si dupa cel nou, cotele sotului supravietuitor sunt aceleasi.
Daca va referiti la numerotarea articolului, depinde de data decesului.
Pana la 1 octombrie 2011, dezbaterea succesiunii intra sub incidenta vechiului Cod civil
Ultima modificare: Joi, 23 Iulie 2020
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cota sotului supravietuitor este aceasi si pe vechiul cod si pe noul cod. Se aplica legea de la data decesului. Daca decesul a avut loc inainte de 2011 ,- 1 octombrie se aplica vechiul cod si Noul Cod daca decesul a avut loc dupa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mosenirea -problema saraciei ADRIANA STEFANIA ADRIANA STEFANIA O sa incep prin a spune ca in urma cu 6 saptamani fratele soacrei mele a murit din cauza unui infart la varsta de 55 de ani .Casatorit in urma cu 5 ani de zile ... (vezi toată discuția)
Mostenirea sotului supravietuitor anushk anushk Buna ziua. Ma macina o speta careia nu am reusit sa-i dau de cap, ce-i drept nici nu am avut prea mult timp sa ma informez mai in amanunt. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
E adevarat ca s-au modificat prevederile legale privind succesiunea? Silviu6707 Silviu6707 Mama a murit in 2010, iar tata pretinde ca in urma ultimelor modificari ale Codului Civil este unicul mostenitor de drept, iar noi, cei trei fii, vom intra in ... (vezi toată discuția)