Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stimulent COVD personal din sănătate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stimulent COVD personal din sănătate

Buna ziua as vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati ,Lucrez in sanatate si as vrea sa va intreb Stimulentul de Covid de 2500lei se acorda in stare de urgenta cit si in starea de alerta ? Si va mai rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : daca este legal pe perioada stari de urgenta sa nu ne fie acordate sprorurile obisnuite : de simbata duminica ,de noapte ,spor de sectie . Aceste sporuri ne au fost acordate luna de luna pina la inceperea pandemiei si nu cred ca , e legal sa nu le primim .Mentionez ca de la inceputul pandemiei suntem Spital suport Covid si Non covid . Va multumesc
Potrivit art. 8, alin.(1), lit.(f^1) din OUG nr. 43/2020, personalul medical, medico-sanitar şi auxiliar sanitar din cabinetele medicilor de familie, laboratoarele de analize medicale, laboratoarele de imagistică medicală, ambulatoriile de specialitate, farmaciile comunitare, cabinetele stomatologice, furnizorii de servicii medicale aflaţi în contract cu casele de asigurări de sănătate, care au activat în timpul stării de urgenţă şi care au avut în evidenţă sau sub tratament pacienţi suspecţi sau confirmaţi cu COVID-19, ori dacă personalul respectiv a fost confirmat cu COVID-19 în urma activităţii desfăşurate, beneficiază de acordarea unui stimulent de risc în cuantum de 2.500 lei brut pe lună pe perioada stării de urgenţă, din fondul de salarii al unităţii angajatoare.
Multumesc mult si pe starea de alerta se primeste stimulentul adica ma refer la luna iunie ,tinind cont ca suntem spital cu suport covid. ? O seara frumoasa si sanatate multa .

Cornel Vasile a scris:

Potrivit art. 8, alin.(1), lit.(f^1) din OUG nr. 43/2020, personalul medical, medico-sanitar şi auxiliar sanitar din cabinetele medicilor de familie, laboratoarele de analize medicale, laboratoarele de imagistică medicală, ambulatoriile de specialitate, farmaciile comunitare, cabinetele stomatologice, furnizorii de servicii medicale aflaţi în contract cu casele de asigurări de sănătate, care au activat în timpul stării de urgenţă şi care au avut în evidenţă sau sub tratament pacienţi suspecţi sau confirmaţi cu COVID-19, ori dacă personalul respectiv a fost confirmat cu COVID-19 în urma activităţii desfăşurate, beneficiază de acordarea unui stimulent de risc în cuantum de 2.500 lei brut pe lună pe perioada stării de urgenţă, din fondul de salarii al unităţii angajatoare.

Legea de acordare pe durata starii de alerta a fost contestata la Curtea Constitutionala.
[ link extern ]