Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Gr. 2 de munca este un drept salarial recunoscut in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Gr. 2 de munca este un drept salarial recunoscut in legislatie?

Identificarea unei formule de majorare a punctajelor lunare în cazul nedovedirii veniturilor brute pentru perioada 01.02.1975 – 01.04.2001 (art. 152 alin. 4 şi art. 153)
Pentru perioada 01.02.1975 – 01.04.2001 se va acorda un procent de 10% din oficiu, care va putea fi majorat dacă pensionarul aduce acte doveditoare din care să rezulte un procent mai mare.
Persoane beneficiare: pensionari cu drepturi deschise până la data intrării în vigoare a legii, dar şi la data de 01.10.2019 şi ulterior acestei date.
• majorarea de 10% se aplică doar perioadelor contributive, nu şi perioadelor asimilate!!!
• majorarea nu se aplică celor care, în baza unor hotărâri judecătoreşti, au beneficiat deja de valorificarea unor drepturi salariale altele decât cele recunoscute de legislaţia în vigoare la data stabilirii/recalculării pensiei!!!
Eu am beneficiat in baza unei hotarari judecatoresti de 70% gr.2 de munca pentru 12 ani. Punctajul mediu a crescut cu 4,5% care este mai mic de 10%. Angajatorul nu mai are are documente pentru dovedirea veniturilor brute. Cum se procedeaza la recalculare in 2021 dupa legea pensiilor publice 127/2019?
ion +, utilizator