avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Profanare mormant? Ingropare decedat peste alt loc de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Profanare mormant? Ingropare decedat peste alt loc de veci!

Buna ziua , bunicul meu a fost inmormantat in Peciu Nou alaturi de tata si bunica ,cele trei morminte fiind lipite .
Practic in stanga este bunica 1998 mijloc tata 1997 si dreapta bunicul 2001. Mormintele fiind ingrijite (sapat plus ierbicid) nu mai locuim acolo.
In decembrie 2019 sa curatat si in ianuarie sau februarie sa ingropat alt mort peste bunicul. Ce putem face?
Mentionez ca in acest cimitir nu se plateste loc de veci, avea cruce si coronita.
Coronita a fost gasita aruncata pe mormantul tatalui.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 26 Iulie 2020
AlinaăaaaaaaA, utilizator
Cel mai recent răspuns: Diana Feder , utilizator 19:12, 21 Mai 2021
Puteti lua legatura cu preotul si cu primaria care au autorizat inhumarea.
Locul de veci nefiind platit, posibil raspuns: nu se ingroapa in acelasi mormant timp de 7 ani.
Clarificati situatia la administratia cimitirului
Atat timp cat nu detineti documente legale,contract de concesiune,nu puteti ridica pretentii asupra locurilor de inhumare
Buna seara! Suntem și noi în situația dumneavoastră.eu merg la procuratura sa depun plângere pt profanare de morminte.va sfătuiesc să faceți la fel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu ... Diana Feder Diana Feder Buna ziua! In luna mai 2021 am mers la mormântul bunicului meu din sat Vlădeni judetul Iași și spre surprinderea mea,am găsit în monument funerar al unei ... (vezi toată discuția)
Loc de veci cu probleme deyutza2017 deyutza2017 buna seara as avea si eu o intrebare ..sa incep cu inceputul . am un frate mort de un an si jumatate si azi am aflat prin coincidenta ca fratele meu a fos ... (vezi toată discuția)
loc de veci Vasile Radu Vasile Radu In urma cu un an de zile am cumparat un loc de veci, cu acordul bisericii, pentru a construi un cavou. Pentru aceasta am chitanta care dovedeste ca am platit ... (vezi toată discuția)