Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Profanare mormant? Ingropare decedat peste alt loc de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Profanare mormant? Ingropare decedat peste alt loc de veci!

Buna ziua , bunicul meu a fost inmormantat in Peciu Nou alaturi de tata si bunica ,cele trei morminte fiind lipite .
Practic in stanga este bunica 1998 mijloc tata 1997 si dreapta bunicul 2001. Mormintele fiind ingrijite (sapat plus ierbicid) nu mai locuim acolo.
In decembrie 2019 sa curatat si in ianuarie sau februarie sa ingropat alt mort peste bunicul. Ce putem face?
Mentionez ca in acest cimitir nu se plateste loc de veci, avea cruce si coronita.
Coronita a fost gasita aruncata pe mormantul tatalui.
Mulțumesc!
AlinaăaaaaaaA, utilizator
Puteti lua legatura cu preotul si cu primaria care au autorizat inhumarea.
Locul de veci nefiind platit, posibil raspuns: nu se ingroapa in acelasi mormant timp de 7 ani.
Clarificati situatia la administratia cimitirului
Atat timp cat nu detineti documente legale,contract de concesiune,nu puteti ridica pretentii asupra locurilor de inhumare
Buna seara! Suntem și noi în situația dumneavoastră.eu merg la procuratura sa depun plângere pt profanare de morminte.va sfătuiesc să faceți la fel.