Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Covid-19 în firmă, refuz solicitare telemuncă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Covid-19 în firmă, refuz solicitare telemuncă salariată însărcinată

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 5 luni,in firma in care lucrez au inceput sa fie confirmate cazuri de covid.
Angajatorul ne lasa o saptamana acasa , in telemunca si o saptamana ne cheama la birou.
Am solicitat ca perioada in care stau in telemunca, sa fie mai mare, 2-3 saptamani si una la birou, sa nu fiu foarte expusa , si sa nu am contact cu alti colegi.
A refuzat, desi imi poate verifica activitatea.
Ce drepturi am in aceste conditii si in acest context.
Multumesc
Activitatea de telemuncă se bazează pe acordul de voință al părților și se prevede în mod expres în contractul individual de muncă odată cu încheierea acestuia pentru personalul nou-angajat sau prin act adițional la contractul individual de muncă existent.

De asemenea, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca