Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu vatamare corporala si alcool 0.06 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu vatamare corporala si alcool 0.06 ...

Buna ziua Am avut tanlentul nefericit sa provoc un accident de circulatie, soldat cu dauna totala la masina partii vatamate si cateva Rani la cei din masina
Acum oamenii mi-au zis ca se simt Mai bine dar cand am pus gura pe fiola mi-a iesit o alcoolemie de 0,06 deoarece consumasem 3 beri cu o seara inainte (declaratie)
A urmat apoi la spital recoltarea de probe biologice care nu stiu cum o sa iasa
Daca stie cineva ce urmari sunt (am deja permisul suspendat pe 3 luni) si astept rezultatele de la laborator
As vrea sa stiu ce alcoolemie as putea sa am in sange si daca Mai intra asigurarea in asemenea situatie
Din ce am citit am inteles ca asigurarea nu Mai intra daca depasesc la sange 0,40 deoarece atunci Devine infractiune dar am nevoie de informatii de la niste oameni care se pricep
Va multumesc anticipat
Asigurarea despagubeste indiferent de alcoolemie. Daca alcoolemia este peste 0.8 in sange, da, asiguratorul va face regres impotriva dv. Daca la alcootest a fost 0.06 in nici un caz in sange nu va fi 0.8. .Atentie 0,06 nu 0,6,
Nu se poate retine infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe decat daca îmbibaţie alcoolică este de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, ceea ce nu cred din prezentarea dvs, dar se poate retine infractiunea de vatamare corporala din culpa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va multumesc pentru raspuns, daca dupa proba biologica imi puteti spune exact ce o sa urmeze?
Pot scapa si fara dosar penal din chestia asta?
Si daca da, cum as putea process
Din cele 3 victime din masina cealalta una (minor 15 Ani) a avut Umar dislocat si Arcada Sparta) si acum mi se pretind niste leziuni interne pe la rinichi, care nu isi au sensul deoarece impactul a fost frontal iar copilul din spate nu purta centura

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se poate retine infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe decat daca îmbibaţie alcoolică este de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, ceea ce nu cred din prezentarea dvs, dar se poate retine infractiunea de vatamare corporala din culpa.

Daca depun plangere penala impotriva dvs, veti fi cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat