avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu vatamare corporala si alcool 0.06 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu vatamare corporala si alcool 0.06 ...

Buna ziua Am avut tanlentul nefericit sa provoc un accident de circulatie, soldat cu dauna totala la masina partii vatamate si cateva Rani la cei din masina
Acum oamenii mi-au zis ca se simt Mai bine dar cand am pus gura pe fiola mi-a iesit o alcoolemie de 0,06 deoarece consumasem 3 beri cu o seara inainte (declaratie)
A urmat apoi la spital recoltarea de probe biologice care nu stiu cum o sa iasa
Daca stie cineva ce urmari sunt (am deja permisul suspendat pe 3 luni) si astept rezultatele de la laborator
As vrea sa stiu ce alcoolemie as putea sa am in sange si daca Mai intra asigurarea in asemenea situatie
Din ce am citit am inteles ca asigurarea nu Mai intra daca depasesc la sange 0,40 deoarece atunci Devine infractiune dar am nevoie de informatii de la niste oameni care se pricep
Va multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asigurarea despagubeste indiferent de alcoolemie. Daca alcoolemia este peste 0.8 in sange, da, asiguratorul va face regres impotriva dv. Daca la alcootest a fost 0.06 in nici un caz in sange nu va fi 0.8. .Atentie 0,06 nu 0,6,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate retine infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe decat daca îmbibaţie alcoolică este de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, ceea ce nu cred din prezentarea dvs, dar se poate retine infractiunea de vatamare corporala din culpa.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iulie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va multumesc pentru raspuns, daca dupa proba biologica imi puteti spune exact ce o sa urmeze?
Pot scapa si fara dosar penal din chestia asta?
Si daca da, cum as putea process
Din cele 3 victime din masina cealalta una (minor 15 Ani) a avut Umar dislocat si Arcada Sparta) si acum mi se pretind niste leziuni interne pe la rinichi, care nu isi au sensul deoarece impactul a fost frontal iar copilul din spate nu purta centura


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu se poate retine infractiunea de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe decat daca îmbibaţie alcoolică este de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, ceea ce nu cred din prezentarea dvs, dar se poate retine infractiunea de vatamare corporala din culpa.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca depun plangere penala impotriva dvs, veti fi cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan- Madalinzavoianu Madalinzavoianu Am facut-o de data asta am petrecut la niste pr ...dupa care am plecat cu ei cu masina mea si ne-am rasturna din cauza vitezei prea mari si a alcoolui ..La ora ... (vezi toată discuția)
Buna seara SoituCostel2013 SoituCostel2013 Buna seara. Am avut un incident rutier a 3-a zi de Craciun. Oprisem la un non-stop sa cumpar ceva si la manevra de mers inapoi am atins o masina fara sa bag de ... (vezi toată discuția)
Firma de asigurari solicita returnarea banilor platiti victimei in urma unui accident de circulatie lorenzo29 lorenzo29 am avut un accident de circulatie,soldat cu vatamare corporala din culpa.dupa procesul de fond si apel firma de asigurari a fost obligata sa plateasca victimei ... (vezi toată discuția)