Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Testare sistem avertizare scapari gaze in scara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Testare sistem avertizare scapari gaze in scara blocului

Am contactat o firma autorizata ANRE pentru instalarea sesizare gaze le coloana principala de gaze din casa scarii blocului.
Firma refuza sa testeze sistemul instalat spunand ca nu are cum.

Exista vreo prevedere legala/ normativ prin care firma este obligata sa testeze echipamentul instalat? Sau il iau de bun si ...
MIRCEA KIRITESCU, utilizator
Se pot folosi detectoare portabile de gaze in zona coloanei pentru a se depista eventuale scapari de gaze, scapari care trebuie sa fie sesizate si de sistemul instalat de firma respectiva.
In mod normal. nici detectoarele portabile, nici cele fixe montate de firma nu trebuie sa inregistreze scapari de gaze.
Firma trebuie sa va dea certificat de calitate si declaratie de conformitate pentru echipamentele montate, precum si garantie pentru lucrarea efectuata.
Un test practic găsiți aici:
[ link extern ]
Unele detectoare au buton de test.
Multumesc. Era despre CUM TESTEZ functionarea sesizoarelor instalate.