Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Contestatie ITM poces verbal de constatare accident de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Contestatie ITM poces verbal de constatare accident de munca

Buna ziua, am depus o contestatie la ITM asupra unui proces verbal de constatare a unui accident de munca si am primit si un raspuns care ma lasat masca, in care se spune ca “Instructiuniile proprii (IPSSM) se semneaza de catre angajator nu de catre lucratori (deoarece am relatat faptul ca nu am semnat asa ceva in timpul angajarii) iar in conformitate cu tematica instruirii pentru anul respectiv, angajatorul instruieste lucratorii si consemneaza in fisa de instruire individuala la “instruire periodica” rubrica “materialul predat”, din care eu inteleg urmatorul lucru ca angajatorul semneaza dupa care instruieste lucratorii iar daca se intampla ceva lucratorii ies de vina in in caz de accident (dar daca angajatorul nu tine aceasta instruire periodica si doar o semneaza,tu ca angajat poti iesi vinovat cu litera de lege in procesul verbal de constatare in cazul unui accident de munca IPSSM pe care tu ca si angajat nu l-ai semnat, nu l-ai luat la cunostinta). EXISTA ASA CEVA ? Deoarece eu pe net am gasit altceva si anume faptul ca acest IPSSM se semneaza de catre angajat si ca este un act anexat la Fisa individuala de Securitate si Sanatate in Munca. In privinta fisei postului deoarece nu am primit la angajare si nici in timpul cat am fost angajat o astfel de fisa a postului am cerut printr-o scrisoare adresata firmei unde am fost angajat si am primit prin posta o fisa a postului care nu este semnata de mine este scris de mana doar numele meu in dreptul numelui si prenumelui si data iar scrisul de mana nu este scrisul meu iar in locul semnaturii nu apare nimic, fiind descris rolul postului ca fiind de coordonare activitate compartiment tehnic) nici de cum de executie (accidentul petrecandu-se in timpul executiei muncii iar aceste cerinte au venit verbal din partea angajatorului, dupa cum se descrie in fisa postului aveam rolul de coordonare nu de executie) iar ITM-ul sustine ca este semnata de catre mine desi fisa postului nu este semnata deloc. Acest scris de mana care este scris in fisa postului apare si intr-o fisa in care exista un test grila care are ca subiect test de protectie a muncii si care este semnat in locul numelui meu in fals, acest lucru l-am vazut in dosar la momentul cand am fost chemat la politie pentru audiere si i-am spus politistului ca nu este semnatura mea si ca este o semnatura falsa iar acest lucru l-am relatat si in contestatia depusa la ITM si nu am primit raspuns pe acest subiect. In cerere am scris si faptul ca Ordinul de deplasare este cu data de 22.01.2020 nu cu data accidentului si anume 23.012020 si care nu este semnat de mine deoarece nu am semnat asa ceva (nici nu stiam de asa ceva pana nu am citit PV de constatare a accidentului, dupa care m-am interesat am inteles ca acest ordin de deplasare trebuie semnat de catre angajat). In privinta locului accidentului (santier in constructie) in care se descrie in procesul verbal ca holul unde a avut loc accidentul ca tavanul era capitonat cu rigips si nu era necesara purtarea castii de protectie si faptul ca avea dimensiunea de 6x2.5x2.6m iar in contestatie am relatat faptul ca tavanul nu a fost capitonat cu rigips iar dimensiunile nu sunt corecte si ca de fapt sunt de 6xmaxim1.5x3m deoarece am anexat la contestatie o poza facuta de mine de la locul accidentului in care se vede/deduce acest lucru ( intrebare aveam voie sa lucrez de pe scara cu inaltimea de 1m intr-un spatiu asa de stramt ?). Scara de pe care am cazut am scris in contestatie ca nu era pentru munca la o asa inaltime si faptul ca daca aveam o scara mai inalta sau cu un sistem de tip balustrada pentru o siguranta mai buna nu ma accidentam deoarece daca era mai inalta apucam sa ma prind de jgheabul metalic iar daca aveam o balustrada de protectie la scara apucam sa ma prind cu mana de balustrada iar dupa cum sa intamplat accidentul rezulta faptul ca m-am dezechilibrat si am cazut deoarece nu am avut de ce sa ma prind si faptul ca angajatorul ar fi trebuit sa spuna acest aspect deoarece acesta sustine in PV de constatare ca in acea dimineata la sedinta operativa ar fi prelucrat si normele de protectie a muncii cat si faptul ca acesta stia ce tip de scara avem in dotare. In privinta sefului de echipa care sustine in declaratie ca eu i-as fi spus lui dupa accident ca am cazut de pe a doua treapta a scarii de la inaltimea de 60 de cm desi nu este asa cum spune el, se descrie in raspunsul primit de la ITM ca pentru cele consemnate la capitolul h) si I) din procesul verbal de cercetare acestea nu influenteaza dinamica producerii accidentului, eu spun ca influenteaza deoarece la cap. K sunt gasit vinovat de incalcarea art. 22 din Legea securitatii si sanatatii in munca nr.329/2006 cat si de IPSSM nr.14, cap 9, punctul 23, lit.a si anume: “La urcarea de pe scara lucratorii trebuie sa aiba grija cum isi sprijina picioarele pe treapta, astfel incat sa-si pastreze echilibrul”, cea ce nu mi se pare corect deoarece acest IPSSM nu l-am luat la cunostinta nu a fost semnat de catre mine. In privinta castii de protectie am cerut in contestatie verificarea firmei daca are factura doveditoare cu achizitia de casca de protectie deoarece eu nu am vazut in firma casti de protectie si despre care firma sustine ca mi sa dat in dotare si nu am primit raspuns. In FIAM cat si in anexa de la FIAM nu este trecut nr de inregistrare este doar parafat si semnat de catre ITM si firma angajatoare. In urma raspunsului primit din partea ITM care consider ca nu este just doresc sa va intreb ce se poate face in acest caz ? Trebuie inaintata in instanta de judecata contestatia prin care sa chem ITM-ul si firma care se ocupa de inspectia munci pentru firma angajatoare ? Care ar fi pasi de urmat in continuare deoarece nu cred ca in procesul penal care va avea loc se mai poate face ceva, asa ceva trebuie deschis un process separat fata de procesul penal ? Daca trebuie deschis proces in instanta pentru contestatie si in cat timp se poate inainta in instanta de judecata de la primirea raspunsului la contestatie din partea ITM ? Va multumesc !
gheil, utilizator
Puteti contesta raspunsul primit de la ITM la Inspectia muncii si/ sau sa deschideti actiune in instanta civila. Puteti cere instantei sa aprobe efectarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea protectia muncii.
Trebuie sa stiti, nu sa presupuneti sau sa va luati dupa parerile altora, neavizati.
Referitor la instructiunile proprii ssm, Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
d) să stabilească pentru lucrători, prin fişa postului, atribuţiile şi răspunderile ce le revin în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, corespunzător funcţiilor exercitate;
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor;
.......
r) să asigure echipamente individuale de protecţie;
s) să acorde obligatoriu echipament individual de protecţie nou, în cazul degradării sau al pierderii calităţilor de protecţie.
-art.22 Fiecare lucrător trebuie să îşi desfăşoare activitatea, în conformitate cu pregătirea şi instruirea sa, precum şi cu instrucţiunile primite din partea angajatorului, astfel încât să nu expună la pericol de accidentare sau îmbolnăvire profesională atât propria persoană, cât şi alte persoane care pot fi afectate de acţiunile sau omisiunile sale în timpul procesului de muncă.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 81 (1) Rezultatul instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca se consemneaza in mod
obligatoriu in fisa de instruire individuala, conform modelului prezentat in anexa nr. 11, cu indicarea materialului
predat
, a duratei si datei instruirii.
(2) Completarea fisei de instruire individuala se va face cu pix cu pasta sau cu stilou, imediat dupa verificarea
instruirii.
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre
persoanele care au efectuat si au verificat instruirea
.
(4) Fisa de instruire individuala va fi pastrata de catre conducatorul locului de munca si va fi insotita de o copie a
ultimei fise de aptitudini completate de catre medicul de medicina muncii.
(5) Fisa de instruire individuala se pastreaza in intreprindere/ unitate, de la angajare pana la data incetarii
raporturilor de munca.
-art. 93 (1) Instruirea la locul de munca se va efectua pe baza tematicilor intocmite de catre angajatorul care si-a
asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca/lucratorul desemnat/serviciul intern/serviciul extern
de prevenire si protectie si aprobate de catre angajator, tematici care vor fi pastrate la persoana care efectueaza
instruirea.
(2) Instruirea la locul de munca va cuprinde cel putin urmatoarele:
a) informatii privind riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice locului de munca si/sau
postului de lucru;
b) prevederile instructiunilor proprii elaborate pentru locul de munca si/sau postul de lucru;
c) masuri la nivelul locului de munca si/sau postului de lucru privind acordarea primului ajutor, stingerea
incendiilor si evacuarea lucratorilor, precum si in cazul pericolului grav si iminent;
d) prevederi ale reglementarilor de securitate si sanatate in munca privind activitati specifice ale locului de
munca si/ sau postului de lucru;
e) demonstratii practice privind activitatea pe care persoana respectiva o va desfasura si exercitii practice
privind utilizarea echipamentului individual de protectie, a mijloacelor de alarmare, interventie, evacuare si de
prim ajutor, aspecte care sunt obligatorii.
-art. 97 Instruirea periodica se va efectua pe baza tematicilor intocmite de catre angajatorul care si-a asumat
atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca/lucratorul desemnat/serviciul intern de de prevenire si
protectie/serviciul extern de prevenire si protectie si aprobate de catre angajator, care vor fi pastrate la persoana
care efectueaza instruirea.
-art. 98 Instruirea periodica se face suplimentar celei programate in urmatoarele cazuri:
d) la executarea unor lucrari speciale;
e) la introducerea unui echipament de munca sau a unor modificari ale echipamentului existent;
f) la modificarea tehnologiilor existente sau procedurilor de lucru;
g) la introducerea oricarei noi tehnologii sau a unor proceduri de lucru.
EIP se acorda lucratorului in baza Listei interne aprobate de catre angajator. EIP se da lucratorului pe fisa de magazie/ PV, sub semnatura.
Poate fi vorba de un proces civil, nu de un proces penal, nefiind inregistrate invaliditati si/ sau decese. Cel mai posibil, cercetarea penala nu se va declansa.
Dar faptul ca sa semnat in fals pe acel test grila de Protectia Securitatii si Sanatatii in munca (deoarece eu nu am luat la cunostiinta despre acel test grila, nu este complectat de catre mine) iar fisa postului nu este semnata de catre mine si nici nu am primit-o la angajare sau in timp ce am fost angajat, cat si faptul ca scrisul din fisa postului in dreptul numelui si prenumelui nu este scrisul meu toate acestea nu includ o latura penala ?, plus faptul ca nu exista in dosarul Procesului Verbal a accidentului de munca un proces verbal/fisa de magazie semnata de catre mine de predare/primire a castii de protectie pe care nu o aveam in dotare la momentul accidentului si pe care ar fi trebuit sa o am. Deoarece aceste lucruri schimba radical Procesul Verbal de constatare a accidentului de munca. Va multumesc !
gheil, utilizator
Probabil ati facut contestatia dumneavoastra si daca ati sesizat (in mod gresit) faptul ca nu ati semnat instructiunile si nu in fisa de instruire individuala pentru confirmarea efectuarii instruirii, v-au raspuns in consecinta in mod correct instructiunile proprii care sunt elaborate la nivelul unitatii se semneaza, adica se aproba, de catre angajator si abia apoi pot fi folosite in procesul de instruire a lucratorilor nu aveti de ce sa semnati (apropbati ) dumneavoastra instructiunile proprii folosite in unitate pentru instruirea lucratorilor. Faceti o confuzie intre materialul folosit pentru instruire (instructiuni proprii) si fisa individuala de instruire in care se consemneaza instruirile facute lucratorului.
Instrucţiunile proprii de SSM (IPSSM=Instructiuni Propri de Securitate si Sanatate in Munca) reprezintă documente interne ale întreprinderii/unităţii care se elaborează pentru a oferi informaţii privind desfășurarea unei activităţi și/sau a unei sarcini de muncă la un post de lucru/loc de muncă, în condiţii de securitate și sănătate în muncă.
Art.13 din Leg 319/2006
- In vederea asigurarii conditiilor de securitate si sanatate in munca si pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:
e) sa elaboreze instructiuni proprii, in spiritul prezentei legi, pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor si ale locurilor de munca aflate in responsabilitatea lor;

ART. 15
(1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/sau al unitatii sunt urmatoarele:
3. elaborarea de instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinând seama de particularitatile activitatilor si ale unitatii/intreprinderii, precum si ale locurilor de munca/posturilor de lucru, si difuzarea acestora in intreprindere si/sau unitate numai dupa ce au fost aprobate de catre angajator;
ART. 81 din NM de aplicare a Leg 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.

Daca considerati ca exista semnaturi care nu va apartin puteti sesiza organele de sesizare penale pentru fals. ITM-ul nu se poate pronunta asupra unui fals.

Casca de protective este obligatorie pe un santier de constructii indifferent ca se lucreaza sub un plafon de rigips sau sub cerul liber.
ANEXA 2 din HG 1048 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentelor individuale de protectie la locul de munca
LISTA
orientativa si neexhaustiva a echipamentelor individuale de protectie
Protectia capului:
- casti de protectie pentru utilizare in industrie (mine, santiere de lucrari publice, alte ramuri industriale);

Pentru lucrul pe scara, chiar si la inaltime mica,instructiuni proprii care zic ei ca au fost folosite la instruirea dumneavoastra si trebue sa apara (tiutlulul instructiunilor IPSSM nr.14, nu instructiunile in sine) in tematica de instruire si in cadrul materialului inscris ca fiind folosit in fisa individuala de instruire.

Contestati procesul verbal de cercetare la Inspectia Muncii punand accentual ca nu ati fost dotat cu casca de protective ca nu ati fost instruit pentru o activitate care nu era prevazuta in fisa postului si astfel angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile de a asigura securitatea si sanatatea lucratorilor in toate aspectele legate de munca.
NU mai insistati in mod gresit ca nu ati semnat instructiunile proprii (IPSSM) eventul poate nu ati semnat in "Fisa de instruire individuala" pentru confirmarea efectuarii instruirii dar nu instructiunile proprii .
inspectorSSM, utilizator
EIP se acorda lucratorului in baza Listei interne aprobate de catre angajator. EIP se da lucratorului pe fisa de magazie/ PV, sub semnatura.

Imi puteti spune va rog care ar fi legea care ii obliga pe angajatori sa predea lucratorului EIP pe fisa de magazie/PV sub semnatura ? Din ce m-am interesat prin Ordinul nr. 225/1995 acesta detinea o astfel de lege in care fusese aprobat un Normativ-cadru de acordare si utilizare a EIP, dar dupa aparitia Legii nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca acesta a fost abrogat. Va multumesc !
La acordarea EIP sunt aplicabile Cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP la locul de munca, aprobate prin HG nr. 1048/ 2006.
In practica se procedeaza asa cum am mentionat anterior sau sub o alta forma, proprie angajatorului, care sa ateste ca s-a aprobat de catre angajator dotarea lucratorilor cu sortimente de EIP pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, tinanad cont de riscurile profesionale existente si ca lucratorul a primit sortimentele de EIP cu care trebuia dotat.