avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ca asociat la un SRL declarat inactiv de ANAF voi avea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ca asociat la un SRL declarat inactiv de ANAF voi avea cazier fiscal?

Sunt doar asociat nu si administrator la un SRL ca a fost declarat inactiv de ANAF. Voi avea cazier fiscal pentru asta? Întreb pentru ca vreau sa fac o firma.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 August 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: mcn1970 , utilizator 12:28, 1 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nu puteti sa va deschideti inca o alta firma. În cazierul fiscal al persoanelor fizice (asociaţilor şi reprezentanţilor legali sau desemnaţi ai persoanelor juridice, adica administratorii) se înscriu informaţii privind faptele sancţionate de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară.
din ce am vazut in OUG din 2015 zice ca reprezentanții legali au cazier fiscal. nu este precizat asociatii. asociatii nu pot fi reprezentanți legali in lipsa unui mandat al AGA, in opinia mea

george-neagu a scris:

Da, nu puteti sa va deschideti inca o alta firma. În cazierul fiscal al persoanelor fizice (asociaţilor şi reprezentanţilor legali sau desemnaţi ai persoanelor juridice, adica administratorii) se înscriu informaţii privind faptele sancţionate de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cazier fiscal actionari roxana69 roxana69 Daca noile conditii de declarare a inactivitatii unei societati sunt din 2016, iar unul din actionarii unei societati a fost si actionar la o alta societate ... (vezi toată discuția)
Am o firma in faliment, pot fi asociat-administrator la alta firma? bogdan_ciprian bogdan_ciprian Buna ziua, In perioada 2010 - 2012 am fost asociat si administrator in cadrul a 3 SRL-uri (asociat unic si administrator la una si asociat si administrator ... (vezi toată discuția)
Am datorii restante la o banca si doresc sa infiintez un srl Sensu Sensu Buna ziua! Intentionez sa infiintez un SRL, si sunt interesat daca e posibil sa o fac pe numele meu din moment ce am o datorie restanta la o banca. Tin sa ... (vezi toată discuția)