Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ca asociat la un SRL declarat inactiv de ANAF voi avea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ca asociat la un SRL declarat inactiv de ANAF voi avea cazier fiscal?

Sunt doar asociat nu si administrator la un SRL ca a fost declarat inactiv de ANAF. Voi avea cazier fiscal pentru asta? Întreb pentru ca vreau sa fac o firma.
george-neagu, moderator
Da, nu puteti sa va deschideti inca o alta firma. În cazierul fiscal al persoanelor fizice (asociaţilor şi reprezentanţilor legali sau desemnaţi ai persoanelor juridice, adica administratorii) se înscriu informaţii privind faptele sancţionate de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară.
din ce am vazut in OUG din 2015 zice ca reprezentanții legali au cazier fiscal. nu este precizat asociatii. asociatii nu pot fi reprezentanți legali in lipsa unui mandat al AGA, in opinia mea

george-neagu a scris:

Da, nu puteti sa va deschideti inca o alta firma. În cazierul fiscal al persoanelor fizice (asociaţilor şi reprezentanţilor legali sau desemnaţi ai persoanelor juridice, adica administratorii) se înscriu informaţii privind faptele sancţionate de legile fiscale, contabile, vamale, precum şi cele care privesc disciplina financiară.