Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune ...

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca un contract de succesiune si partaj se poate anula pe baza unui contract de vanzare cumparare tinut ascuns timp de 26 de ani .
Practic, in urma cu 26 ani bunica mea, in varta de 90 ani, a vandut o proprietate punand degetul pe contract...nu putea sa mai scrie..
Dupa decesul ei s-a facut sucesiunea si partajul intre cei 2 frati si nu s-a stiut de acel contract, proprietatea respectiva ajungand la mama mea. Posesorul acelui contract a acceptat sccesiunea beneficiind de ea in urma decesului unuia dintre mostenitori, tatal lui si fratele mamei.
La decesul mamei s-a mai facut o succesiune si un partaj . Dupa acesta sucesiune a aparut si acel contract de vanzare cumparare vechi de 26 ani.
Va rog sa-mi mai spuneti daca anuland o succesiune se vor anula si celelalte care au urmat dupa ea...

VA MULTUMESC,

catalintomescu72 a scris:
Da.A fost facut de un notar.

Fiind vorba de IMOBIL în Registrul Cadastral cine este consemnat ca fiind proprietar?