avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Alegere CAEN Sound Design
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Alegere CAEN Sound Design

Buna ziua,
Doresc sa deschid o firma cu obiectul de activitate sound design si muzica pentru jocuri si filme, si am unele nelamuriri:

1. Ce coduri caen se pot folosi pentru aceste activitati?
Pentru moment am ales urmatoarele:

- CAEN 5920 Activitati de realizare a înregistrarilor audio si activitati de editare muzicala
- CAEN 5912 Activitati de post-productie cinematografica, video si de programe de televiziune
- CAEN 9003 Activitati de creatie artistica
- CAEN 5821 Activitati de editare a jocurilor de calculator
- CAEN 9002 Activitati suport pentru interpretare artistica (spectacole)
- Cod CAEN 9001 Activitati de interpretare artistica (spectacole)
- Cod CAEN 5911 Activitati de productie cinematografica, video si de programe de televiziune
- Cod CAEN 5913 Activitati de distributie a filmelor cinematografice, video si a programelor de televiziune

2. In codul "CAEN 5821 Activitati de editare a jocurilor de calculator" este inclus sound design-ul?
3. De ce nu este recomandat sa fie autorizate mai multe CAEN-uri in eventualitatea folosirii ulterioare a acestora?
4. Exista vreun avantaj/dezavantaj in a avea un anumit CAEN principal avand in vedere ca orice activitate desfasurata trebuie oricum autorizata, indiferent carei grupe (principala/secundara) ar apartine?
5. Pot exista doua firme intr-o garsoniera ca spatiu rezidential?

Va multumesc

Alte discuții în legătură

Calificare necesara pentru cod caen 9001, 7420, 5920, 7410, 5911? lemonn256z lemonn256z Buna ziua! Ce calificari ar fi necesare pentru activitatile cu codurile CAEN: 9001 Activităţi de interpretare artistică (spectacole) - asta pentru ... (vezi toată discuția)
Autorizari necesare coduri caen 5911, 5912, 5913 Ana_Pentalog Ana_Pentalog [b]Buna ziua,[/b] Doresc sa infiintez o societate comerciala avand ca obiect de activitate: 5911 - Activitati de productie cinematografica, video si de ... (vezi toată discuția)
Cod caen 9003 exemple activitati Peter Abelunta Peter Abelunta Buna ziua Va rog sa imi exemplificati cel putin 3 activitati comerciale concrete aferente acestui cod caen, cu un focus special pe diferenta dintre 5811 si ... (vezi toată discuția)