Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic (doar cu numele) al unei societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic (doar cu numele) al unei societati

Buna ziua!
O prietena si-a dat acceptul de a fi asociat unic (doar cu numele) al unei societati infiintate , pe care o gestioneaza de fapt sefa ei, aceasta avand si alta firma in acelasi domeniu. A acceptat de teama de a nu fi disponibilizata. Acum si-a dat seama ca nu ar fi trebuit sa accepte deoarece poate raspunde cu averea personala ca si asociat unic.
Vrea sa invoce un motiv sa iasa din aceasta situatie, intr-un mod elegant totusi.
Aveti idee ce motiv ar putea sa invoce?
In ce situatie nu ar mai putea avea calitatea de asociat unic?
Va multumesc mult!
george-neagu, moderator
Ea este și administrator al firmei ? Dacă nu mai vrea să fie acționar, poate să cesioneze părțile sale sociale sau poate să facă o dizolvare și lichidare simultană a firmei, cu sau fără numire de lichidator.
Multumesc.... Ea vrea sa invoce un motiv fictiv care sa ii justifice refuzul de a mai fi actionar al acestei firme, astfel incat sa nu se supere sefa ei.