Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic. O firma care si-a reluat activitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic. O firma care si-a reluat activitatea partial, dupa ...

Somaj tehnic.
O firma care si-a reluat activitatea partial, dupa data de 1.07.2020, are mai beneficiaza de somaj tehnic suportat de stat pentru angajatii care nu si-au relauat activitatea?
In caz contrar , poate sa suporte firma somajul tehnic pentru salariatii respectivi?
Multumesc.
Despre care activitate este vorba?
HORECA, HOTELURI SI RESTAURANTE.
Multumesc.
In transporturi aeriene?
Şomajul tehnic va fi acordat şi de la 1 iunie în acele domenii în care se menţin restricţii, până la ridicarea acestora, se prevede in OUG 92/2020,

De asemenea, poate sa suporte firma somajul tehnic pentru salariatii respectivi.