Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Exista o suma minima pentru care se poate cere un certificat cu titlu executoriu european?
Buna ziua !
Un titlu executoriu european poate fi obtinut cu privire la hotarâri
judecatoresti pronuntate, tranzactiile judiciare aprobate sau încheiate
si actele autentice întocmite dupa 21 ianuarie 2005, iar, în cazul Bulgariei
si României, dupa 1 ianuarie 2007.
Hotarârea judecatoreasca, tranzactia judiciara sau actul autentic care
urmeaza sa fie certificate ca titlu executoriu european trebuie sa se refere
la o creanta pecuniara necontestata în materie civila sau comerciala
.
Aceasta poate include obligatii de întretinere.
Un certificat de titlu executoriu european poate fi obtinut pentru hotarârile
judecatoresti, tranzactiile judiciare, actele autentice eliberate,
încheiate, aprobate sau întocmite de o instanta judecatoreasca sau
autoritate competenta sau în fata unei instante judecatoresti sau a unei autoritati competente în orice stat membru al Uniunii Europene,cu exceptia Danemarcei
.
Creanta care face obiectul unui litigiu trebuie sa fie un drept la o suma
de bani determinata care a devenit exigibila
.
Un titlu executoriu european nu poate fi obtinut în urmatoarele
situatii:
- aspectele fiscale, vamale sau administrative, sau raspunderea
statului pentru actele si omisiunile sale în exercitarea autoritatii
publice („acta iure imperii”).
- starea sau capacitatea juridica a persoanelor fizice, regimurile
matrimoniale, testamentele si succesiunile;
Recunoasterea sau executarea acestor aspecte fie este reglementata de
alte acte comunitare existente [a se vedea, de exemplu, Regulamentul
(CE) nr. 2201/2003 al Consiliului din 27 noiembrie 2003 privind
competenta, recunoasterea si executarea hotarârilor judecatoresti
în materie matrimoniala si în materia raspunderii parintesti], fie nu
este reglementata înca de dreptul comunitar.
- falimentele, procedurile de lichidare a societatilor comerciale insolvabile
sau a altor persoane juridice, tranzactiile judiciare, concordatele
si procedurile similare;
Recunoasterea si executarea hotarârilor judecatoresti în materie de
insolventa sunt reglementate de Regulamentul (CE) nr. 1346/2000.
Cererea pentru un titlu executoriu european trebuie sa se adreseze
autoritatii competente din statul membru de origine. În principiu,
aceasta este instanta sesizata cu privire la fond
.
Cu stima !

Puteti sa imi explicati va rog ce inseamna?
- starea sau capacitatea juridica a persoanelor fizice
Se aplica titlul executor european in cazul in care o persoana fizica a avalizat un B.O.?
Olteanu Gabriel, utilizator
Calitatea de persoana fizica este recunoscuta prin lege , tuturor fiintelor umane, luate fiecare in parte , ca membre ale societatii , care se bucura de posibilitatea de a participa la raporturi juridice. Capacitatea juridica a persoanei fizice se exprima prin capacitatea de folosinta si capacitatea de exercitiu.Capacitatea de folosinta exprima aptitudinea persoanei de a avea drepturi si obligatii, iar capacitatea de exercitiu reprezinta aptitudinea persoanei de a-si asuma obligatii savarsind acte juridice.
Intrebandu- ma concret, va pot raspunde in concret ca este aplicabil un astfel de titlu.