Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a afirmat ...

Bună ziua!
Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a afirmat către toți colegii săi, în afara soțului meu (căruia i se aruncă anumite aluzii periodic, însoțite de zâmbete ironice), că ar fi avut relații intime cu mine, deși nu îl cunosc dinainte de căsătorie, nu mă simt cu nimic vinovată, nici măcar cu un gând sau o glumă,dar am locuit cu soțul meu după căsătorie o perioadă de doi ani în apartamentul alăturat de al lui, cum pot să îmi apăr reputația? Nu doresc nici dușmanilor mei momentele prin care trec, știind că nu sunt cu nimic vinovată, dar râd atâția oameni!! Nimeni nu zice nimic fățiș, doar aluzii care strică echilibrul psihologic al meu, al soțului meu și, implicit, liniștea familiei mele!
Buna ziua,
Cu sefii, conducerea, ati discutat?
Sfatul meu este sa apelati la un avocat si acesta sa-i trimita o notificare de chemare in instanta pentru defaimare ( nu cunosc exact termenul juridic) si o sa cereti daune morale pentru cele spuse si prejudiciile cauzate ( neintelegeri cu sotul, colegii...).
Ionut.ion, utilizator

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Cu sefii, conducerea, ati discutat?
Sfatul meu este sa apelati la un avocat si acesta sa-i trimita o notificare de chemare in instanta pentru defaimare ( nu cunosc exact termenul juridic) si o sa cereti daune morale pentru cele spuse si prejudiciile cauzate ( neintelegeri cu sotul, colegii...).

Da, dar cum pot dovedi că nu am avut de-a face cu un așa personaj? Vedeți că lumea caută în ziua de astăzi senzaționalul și tinde să creadă doar răul. Dar el cum ar putea dovedi ceva ce nu există? Cu martori mincinoși? Nu știu cu ce tupeu continuă să emită asemenea mizerii...
Nu aveti ce sa dovediți(nu tb sa dovediți dvs adevarul sau neadevărul.afirmatiilor ), dvs va trebui să dovediți doar ca au fost făcute afirmațiile respective și ca aceste afirmații v au creat un prejudiciu.Mergeti la un av care va va invata ce probe sa administrati,ce anume trebuie spus etc.Este vorba despre un proces civil în cate puteti solicita daune morale.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveti ce sa dovediți(nu tb sa dovediți dvs adevarul sau neadevărul.afirmatiilor ), dvs va trebui să dovediți doar ca au fost făcute afirmațiile respective și ca aceste afirmații v au creat un prejudiciu.Mergeti la un av care va va invata ce probe sa administrati,ce anume trebuie spus etc.Este vorba despre un proces civil în cate puteti solicita daune morale.

Mulțumesc!
Actionati-l in judecata pe individ. Nu merita nici o mila. Cereti daune morale echivalate in bani. O sa-i dispara rinjetul bovin de pe fata.