avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a afirmat ...

Bună ziua!
Dacă un bărbat, colegul soțului meu, a afirmat către toți colegii săi, în afara soțului meu (căruia i se aruncă anumite aluzii periodic, însoțite de zâmbete ironice), că ar fi avut relații intime cu mine, deși nu îl cunosc dinainte de căsătorie, nu mă simt cu nimic vinovată, nici măcar cu un gând sau o glumă,dar am locuit cu soțul meu după căsătorie o perioadă de doi ani în apartamentul alăturat de al lui, cum pot să îmi apăr reputația? Nu doresc nici dușmanilor mei momentele prin care trec, știind că nu sunt cu nimic vinovată, dar râd atâția oameni!! Nimeni nu zice nimic fățiș, doar aluzii care strică echilibrul psihologic al meu, al soțului meu și, implicit, liniștea familiei mele!
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 09:51, 11 August 2020
Buna ziua,
Cu sefii, conducerea, ati discutat?
Sfatul meu este sa apelati la un avocat si acesta sa-i trimita o notificare de chemare in instanta pentru defaimare ( nu cunosc exact termenul juridic) si o sa cereti daune morale pentru cele spuse si prejudiciile cauzate ( neintelegeri cu sotul, colegii...).
Ultima modificare: Joi, 6 August 2020
Ionut.ion, utilizator


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Cu sefii, conducerea, ati discutat?
Sfatul meu este sa apelati la un avocat si acesta sa-i trimita o notificare de chemare in instanta pentru defaimare ( nu cunosc exact termenul juridic) si o sa cereti daune morale pentru cele spuse si prejudiciile cauzate ( neintelegeri cu sotul, colegii...).

Da, dar cum pot dovedi că nu am avut de-a face cu un așa personaj? Vedeți că lumea caută în ziua de astăzi senzaționalul și tinde să creadă doar răul. Dar el cum ar putea dovedi ceva ce nu există? Cu martori mincinoși? Nu știu cu ce tupeu continuă să emită asemenea mizerii...
8 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti ce sa dovediți(nu tb sa dovediți dvs adevarul sau neadevărul.afirmatiilor ), dvs va trebui să dovediți doar ca au fost făcute afirmațiile respective și ca aceste afirmații v au creat un prejudiciu.Mergeti la un av care va va invata ce probe sa administrati,ce anume trebuie spus etc.Este vorba despre un proces civil în cate puteti solicita daune morale.


CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveti ce sa dovediți(nu tb sa dovediți dvs adevarul sau neadevărul.afirmatiilor ), dvs va trebui să dovediți doar ca au fost făcute afirmațiile respective și ca aceste afirmații v au creat un prejudiciu.Mergeti la un av care va va invata ce probe sa administrati,ce anume trebuie spus etc.Este vorba despre un proces civil în cate puteti solicita daune morale.

Mulțumesc!
7 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actionati-l in judecata pe individ. Nu merita nici o mila. Cereti daune morale echivalate in bani. O sa-i dispara rinjetul bovin de pe fata.

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri ... Sorin7777 Sorin7777 Buna ziua Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri cum aș avea o alta familie si copil! Întrebarea mea este o pot da in judecată pentru acuzați ... (vezi toată discuția)
O vecina de a mea... Nicu2011 Nicu2011 Buna ziua. Am o problema cu o vecina , care locuieste singura, la vreo 40 de ani, locuieste sub apartamentul meu, care, sistematic, minte vecinii si ... (vezi toată discuția)
Avocati scutiti de codul penal? dar cei pe care-i reprezinta? justice123 justice123 Avocatii sunt scutiti de a putea fi acuzati de marturie mincinoasa? Dar fiindca sunt mandatarii celor pe care-i reprezinta? Asta nu inseamna ca cei ... (vezi toată discuția)