Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea ...

Buna ziua,
am fost amendat cu 6×145=870 lei iar la descrierea faptei scrie ca am condus si la intersectie nu m-am incadrat corespunzator directiei de mers efectuind viraj stanga desi eram incadrat pe banda destinata directiei inainte.La articol prevedere este scris 107/1,act normativ RAOUG 195/2002 Rep, la art sanctionare 101/1/18,act normativ OUG 195/2002 Rep.Vreau sa invoc art 17/OG 2/2001 nelegalitatea PV si sa solicit anularea lui pe motiv ca nu exista corespondenta intre asa zisele fapte descrise si normele de stabilire a contraventiei/de sanctionare !Precizez ca asa zisa fapta nu a afectat traficul in niciun fel si ca am scris ca nu sunt de acord la mentiuni! Fapta de a conduce autovehiculul și de a efectua virajul la stânga peste marcajul longitudinal continuu ce separă directiile de delasare nu întrunește elementele constitutive ale contravenției prevăzute de art. 107/1 din RAOUG195/2002 Rep(deoarece nu exista un act normativ cu acest indicativ!) si sancționate de art. 101 alin. 1 pct. 18 din O.U.G. nr. 195/2002, așa cum s-a reținut prin pv de contravenție, ci ale contravenției prevăzute de art. 108 alin. 1 lit. d pct. 9 din O.U.G. nr. 195/2002 și sancționate de art. 102 alin. 1 și 2 din O.U.G. nr. 195/2002, cu privire la „ schimbarea direcției de mers prin viraj spre stânga, dacă prin aceasta se încalcă marcajul longitudinal continuu care separă sensurile de circulație” , fiind realizată o încadrare juridică greșită a faptei reținute în sarcina subsemnatului! Nu exista nici in OUG 195/2002 Rep un art 107/1,exista doar art 107 care se refera la contraventii instructori auto .De asemenea art sanctionator 107/1/18 se refera la contraventia de a nu prezenta documente,adica la altceva!
Intr-o tara din Scandinavia probabil ca as avea castig de cauza.Sper ca si la noi!Ce ziceti?
Multumesc.
Nu aveti treaba cu decizia ICCJ nr. 13 /2018. Aia o puteati invoca daca locul faptei era trecut sumar, de exemplu, sa zicem, strada X. Daca strada X are 5 km, e clar ca locul faptei este insuficient descris. Nu aveti treaba nici cu probatul, va complicati. Sfatul meu este sa nu va pierdeti in prea multe explicatii, judecatorii nu citesc textele kilometrice.

Daca spuneti ca e scris clar 101/1/18, mergeti tintit pe asta, e greseala agentului, sa se spele pe cap IPJ cu ea. Dvs. subliniati faptul ca descrierea faptei nu se potriveste cu sanctiunea acordata, ca nu aveati documentele regulamentar cerute. Scrieti inocent ca ati prezentat toate documentele cerute de agent si nu intelegeti pentru ce, in definitiv, ati fost sanctionat. Cereti anularea PV de contraventie.Punct.
latka, moderator
Multumesc frumos!
Numai bine !
Buna ziua,
am depus contestatia iar politia a facut intampinare.In intampinare se spune ca am incalcat art 107 alin 1 din RAOUG 195/2002.Nu se spune nimic despre sanctionarea gresita respectiv Articol sanctionare 101/1/18”, ”Act normativ OUG 195/2002 Rep”, așa cum s-a reținut in procesul-verbal de contravenție..Se mai spune despre prezumtia de de legalitate si temeinicie,hotararea Anghel contra Romaniei, WS contra Poloniei, Decizia CC 83/08.03.2002, Decizia 319a/19.06.2014 TB,sectia A II a CAF dos. 21462/299/2013.Se mai spune legat de sanctiunea contraventionala ca a fost aplicata in limitele prevazute de actul normativ sanctionator-fara a se preciza care articol, care act normativ! In sustinerea intampinarii politia solicita administrarea probei cu inscrisuri - transcrierea mecanica a procesului verbal, istoric de sanctiuni!
Eu nu as fi de acord cu transcrierea mecanica a procesului verbal, va rog indicati-mi temeiul pentru care sa refuz proba cu transcrierea mecanica a procesului verbal !
Nu stiu daca e neaparata nevoie de refuzat proba. Dvs. ati depus la dosar, odata cu plingerea, copii dupa exemplarul pe care il aveati din PV de contraventie.
V-am intrebat daca e clar scrisul care confirma ca articolul de sanctionare a fi gresit: 101/1/18. Nu ati infirmat acest lucru.
Poate copiile depuse la dosar sunt ilizibile. Aveti posibilitatea sa mergeti la infatisare cu exemplarul original aflat in posesia dvs., sau sa cereti exemplarul politiei, sa fie depus la dosar.
Daca e lizibil exemplarul dvs., nu aveti de de ce sa va faceti griji si puteti refuza proba propusa de politie, propunind instantei sa-l prezentati in instanta.
E pefect lizibil exemplarul meu iar politia a dat si ea o transcriere,care mi a fost data cu intampinarea, a procesului verbal,in care se spune tot de 101/1/18.In intampinare nu se comenteaza de loc acest articol sau alt articol sanctionator ,se mentioneaza doar art. 107 alin 1 RAOUG 195/2002 pretins incalcat!Dar ma gandesc ca cine stie cu ce vin suplimentar in transcrierea mecanica(gen raportul politistului catre superiori)care sa probeze sanctiunea si fapta, mentiuni care nu se regasesc in PV! Precizez ca la rubrica mentiuni contravenient scrie: "Nu are mentiuni.Nu sunt de acord."Asta pt ca agentula venit la mine cu pv completat de el si la protestele mele a adaugat nu sunt de acord!