Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Domnul avocat a pierdut Chitanța... - cum ar trebui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Domnul avocat a pierdut Chitanța... - cum ar trebui procedat ...

Domnul avocat a pierdut Chitanța... - cum ar trebui procedat ?
Ca să ni se elibereze un Certificat de grefă am plătit la Impozite și taxe o taxă judiciară de timbru și ni s-a emis o Chitanță.
Acea Chitanță în original i-am dat-o domnului avocat împreună cu Cererea tatălui meu, ca să i se elibereze un Certificat de grefă cu soluția dată în procesul de moștenire.
Domnul avocat a trimis prin Email : Cererea tatălui și Chitanța scanată.
Când să ni se elibereze Certificatul de grefă, de la Registratură ni s-a cerut originalul Chitanței.
Domnul avocat ne-a spus că nu mai are Chitanța în original....
Domnul avocat a spus că să cerem de la Primărie un duplicat sau o copie pe care să se scrie conform cu originalul.
De la Primărie ni s-a spus că Chitanța este unicat și că ne poate da o copie după Chitanță pe care se scrie Conform cu originalul.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns :
- dacă vom prezenta copia certificată a Chitanței prin care s-a plătit taxa judiciară de timbru, ni se va putea elibera Certificatul de grefă ?
Cum am putea proceda ?

Duceti copia dupa chitanta, certificata - conforma cu originalul la arhiva tribunalului si explicati situatia. Ar trebui sa primiti certificatul de grefa.
Platiti dna un leu din nou si gata,daca era vorba de sute /mii de lei va intelegeam dar asa nu are rost sa va complicatii.Depuneti nouă chitanță și asta e...
Vă mulțumesc din suflet pentru ajutor !

Taxa pt certificat este de 1 leu. o platiti din nou si asta e....putea sa rezolve dnul avocat din start ca nu saracea
Problema era că doamna de la Registratură insista pe acea Chitanță pentru că Cererea a fost aprobată cu acea Chitanță.... S-a rezolvat.....
Mulțumim frumos pentru îndrumări !