Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am un credit la BCR neachitat din 2005 ,suma ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am un credit la BCR neachitat din 2005 ,suma împrumutată e ...

Am un credit la BCR neachitat din 2005 ,suma împrumutată e de o sută de milioane lei vechi,din punct de vedere legal nu sunt obligat să-l plătesc, dar as vrea să știu dacă mai e activ și să-l pot plati in rate vreun specialist in domeniu?
Eu zic sa contactati un avocat si sa cereti in instanta constatarea prescrierii datoriai.
Nu aveti de unde stii unde a ajuns creditul, la ce firma de recuparare, si ce dobanzi s-au acumulat...
“Din punct de vedere legal nu sunt obligat, sa platesc” sunt curioasa cine v-a zis acest lucru. Banca nu închide/ nu prescrie datoria asa de usor; mai degraba vinde unei firme de recuperari.
Am impresia ca cineva v-a contactat in legatura cu aceasta datorie; altfel de ce va intereseaza daca este sau nu activ si de ce doriti sa faceti amendamente de plata.

gi-jane2, moderator