Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declarație venituri confidențiale către ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declarație venituri confidențiale către ANI

Sotul meu lucrează in sistemul bugetar și an de an trebuie sa declare public pe site-ul instituției veniturile familiei. Eu lucrez in sistemul privat iar declararea veniturilor este confidențiala ba mai mult ma supun unui risc de sancțiune. ANI cere explicit declararea veniturilor mele. Cum pot proceda in aceasta situație?
Cine a afirmat ca "declararea veniturilor este confidențiala" ?

Cornel Vasile a scris:

Cine a afirmat ca "declararea veniturilor este confidențiala" ?

Nu a afirmat nimeni, In contractul de munca exista un angajament de confidențialitate care presupune și nedivulgarea veniturilor.
simdav1, utilizator
Legea nr.176/2010
art. 3
(1) Declarațiile de avere și declarațiile de interese reprezintă acte personale, putând fi rectificate numai în condițiile prevăzute de prezenta lege.

(2) Declarațiile de avere se fac în scris, pe propria răspundere, și cuprind drepturile și obligațiile declarantului, ale soțului/soției, precum și ale copiilor aflați în întreținere, potrivit anexei nr. 1.

In speta, se declara Veniturile din salarii realizate de declarant, soţ/soţie sau copii aflaţi în întreţinere.