Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am lucrat, din 1990 pana in 2001 , intr-o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am lucrat, din 1990 pana in 2001 , intr-o intreprindere ...

Buna ziua,
Am lucrat, din 1990 pana in 2001 , intr-o intreprindere cu specific morarit - panificatie, unde am indeplinit functia de sef de coloana, dar am raspuns si de organizarea si functionare transportului intern pe calea ferata ( aveam in subordine soferii, mecanicii de locomotiva, manevranti vagoane, etc) Am posibilitatea sa obtin grupa a doua de munca?
Dumitru
Puteti obtine grupa de munca numai daca firma a respectat prevederile Ordin MMPS nr. 50/ 1990 completat la 31.08.1994 si a intocmit anual, documentatiile legale, a obtinut avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locuri de munca incadrate in grupa de munca si dvs. ati fost nominalizat prin decizie interna ca beneficiar de grupa de munca.
In mod normal, incadrarea dvs. in grupa de munca ar trebui sa se regaseasca prin mentiuni in carnetul de munca.