avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exista vreun termen rezonabil in care procurorul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exista vreun termen rezonabil in care procurorul trebuie sa raspunda ...

Exista vreun termen rezonabil in care procurorul trebuie sa raspunda la actul de înștiințare a avocatului de dorința a inițierii acordului de recunoastere?

Am calitatea de învinuit într-un dosar instrumentat de diicot si sunt acuzat de punerea in circulatie de produse contrafacute ( parfumuri ) și sprijinirea unui grup infractional organizat.
Sunt in etapa in care acum o saptamana a fost efectuată și perchezitia informatica. În dosar există dovezi clare ca eu am vândut astfel de produse grupului infractional . Am recunoscut încă de la audieri și doresc să fac acord de recunoastere pentru a simplifica și ușura procesul penal.
Acum o saptamana avocatul meu a înaintat actele pentru initierea acordului de recunoastere dar încă nu am primit nici un răspuns. Exista si cazuri in care procurorul nu răspunde la astfel de solicitări? Exista si cazuri in care nu ar accepta acord ?
Ultima modificare: Duminică, 9 August 2020
Ionut8356, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibil orice in aceste cazuri.
Depinde de la caz la caz.
Daca parchetul vrea o anumita pedeapsa si stie ca are șanse sa o obțină nu este incantat de acorduri.
În mod normal pedeapsa pentru punerea in circulatie de produse contrafacute este intre 3 luni si 2 ani, iar din cate am inteles la grup infractional ( susținere) nu ar putea să îmi de-a o pedeapsa mai mare decât cea pentru care a fost constituit grupul.

În principiu am inteles ca mai mult de pedeapsa cu suspendare nu mi-ar da mie pentru ca nu am nici antecedente.

De ce nu ar accepta acord?
Ar putea ușura dosarul si m-ar putea folosi să ajut ancheta pentru ceilalți membri .
Ceilalți cumpărau parfumuri de la mine cu bună știință ca sunt replici și le vindeau pe post de originale.
Asupra lor sunt mai multe infractiuni
Concurenta neloiala
Înșelăciune
Frauda informatica


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Este posibil orice in aceste cazuri.
Depinde de la caz la caz.
Daca parchetul vrea o anumita pedeapsa si stie ca are șanse sa o obțină nu este incantat de acorduri.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca procurorul considera ca modalitatea de rezolvarea a actiunii penale propusa de dvs, ar reprezenta un tratament sanctionator prea bland, respinge acordul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grup infracțional si trafic de droguri Marius20011 Marius20011 Am si eu o intrebare..Am 20 de ani si nu am antecedente penale,acum 5 luni a fost infiltrat la mine in cartier un colaborator diicot căruia i am vandut 0.23 g ... (vezi toată discuția)
Consum droguri de risc DerzelasDacul DerzelasDacul Bună ziua. In 2016 am fost citat intr.un dosar ca și martor. Am recunoscut consumul a 1.0 grame de cannabis și procurarea să cu titlu gratuit - deținere ... (vezi toată discuția)
Termen tinere sub sechestru asigurator zemike zemike Va rog sa ma lamuriti in urmatorul caz concret.Sunt urmarit intr-un dosar penal pt niste fapte cu care n-am nici o legatura (spalare de bani, contrafacerea si ... (vezi toată discuția)