Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cum as putea beneficia de bani de maternitate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cum as putea beneficia de bani de maternitate?

Buna ziua, sunt insarcinata in luna a 4a si as dori sa stiu daca mai pot face ceva . am lucrat in strainatate 5 luni din ferbuarie pana in iunie si am venit in tara definitiv .acum sunt agngajata in tara, pana la nastere se vor acumula 10 luni per total (strainatate + romania) . Am inteles ca prin legea 227/2015 privind codul fiscal, daca am contribuit per total 12 luni in ultimii 2 ani pot beneficia de banutii de maternitate. Mai exista vreo varianta de a adauga 2 luni la contributie pentru a beneficia de acest ajutor ?
Andreea550, utilizator
Buna ziua.
Confundati concediul de maternitate ( pre si postnatal, cele 126 de zile..) cu CCC- Concediul pentru Crestere Copil.

Pentru concediul maternal aveti nevoie sa fi lucrat cel putin 6 luni din ultimele 12, anterioare lunii in care benefeciati de acest concediu. Si astea in tara.
Sau sa fi beneficiat de somaj...

Ce ocupatie ati avut anterior plecarii din tara?
Ionut.ion, utilizator
Din 2018 nu am mai foat angajata in tara , acuma pana in ianuarie cand ar trebui sa nasc as avea aproape 5 luni deci presupun ca doar 4 s.ar cunoaste , tot lipsa 2 luni , nu exista vreo solutie ?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Din cate stiu... Nu exista alta solutie.
Dar puteti depune, imediat dupa nastere, actele pentru CCC.
Pana in Februarie, inainte de a muncii afara, ce ocupatie ati avut?
Ionut.ion, utilizator
Legea 227/2015 nu reglementeaza conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea devenituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Plata/neplata contributiilor asigurarilor socilale pentru pensie, sanatate si somaj nu va ajuta si nici nu este o conditie sine qua non (necesara) pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
Deci eu neavind pana nasc 6 luni lucrate , nu pot sa fac nimic ca sa beneficiez de CCC ?

Cornel Vasile a scris:

Legea 227/2015 nu reglementeaza conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea devenituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Plata/neplata contributiilor asigurarilor socilale pentru pensie, sanatate si somaj nu va ajuta si nici nu este o conditie sine qua non (necesara) pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.