avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie catastrofica! Vecinul de deasupra NU a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie catastrofica! Vecinul de deasupra NU a permis accesul ...

Inundatie catastrofica! Vecinul de deasupra NU a permis accesul instalatorului timp de 6 luni. Apartamentul meu a fost distrus de apa care a curs in continuu prin tavan. Reparatia nu se putea efectua decât prin apartamentul de deasupra. in cele din urma a acceptat reparatia cu conditia sa aleaga el instalatorul , dar nu sa il si plateasca. In afara de repararea tevilor, cum ramâne cu pagubele materiale cauzate la mine si cu faptul ca apartamentul meu nu a mai putut fi inchiriat din luna februarie si pâna acum, pe 11 august...La mine sunt distruse tavanele, iar apa s-a prelins pe pereti in 3 camere. Parchetul de stejar masiv este distrus. Exista o solutie? P.S. Nu este prima data; acum câtiva ani aveam o asigurare care acoperea aceste riscuri. Nu o mai am pentru ca, la precedenta inundatie asiguratorul mi-a trimis un formular care trebuia semnat de presedintele asociatiei de locatazri, prin care acesta confirma ca a avut loc inundatia. Cum acesta era si proprietarul apartamentului de deasupra, cel care ma inundase, a refuzat sa semneze, pur si simplu! De atunci am renuntat la asigurarea optionala care ma costa 800 de lei pe an pentru nimic! Blocul are risc seismic III, deci asigurarea nu prea imi servea la mare lucru...
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:37, 11 August 2020
Buna ziua,
Discutati cu un avocat, strangeti probe ( filmulete, poze, declaratii ale martorilor, instalatorului...) si cereti daunele in instanta.
Va explica avocatul ce si cum.
Tot in instanta recupareti si onorariul platit avocatului.
Nu-l iertati,
Bafta!
Ultima modificare: Marți, 11 August 2020
Ionut.ion, utilizator
Faptul ca timp de 6 luni echipa manageriala a asociatiei de proprietari nu a inteles sa intreprinda niciun demers concret pentru stoparea inundatiei,atesta lipsa de respect si de bun simt
Chiar si in situatiile in care apartamentul nu este locuit,exista variante de forta majora care sa asigure siguranta si starea tehnica a spatiilor de locuit si a bunurilor detinute in acestea
Din precizrile dv rezulta ca inundatia a fost generata de defectiune la instalatia parte comuna responsabila pentru remediere fiind asociatia de proprietari
Daca nu detinet asigurare facultativa care sa cuprinda si riscul de inundatie,care va permite recuperarea prejudiciului-aveti la dispozitie sa va ridicati cu pretentii impotriva asociatiei de proprietari
Este procedura complexa in instanta de judecata,de durata
Este necesar sa detineti probe temeinice,eventual expertiza tehnica a apartamnetului care sa precizeze concret factor generator,vinovat,prejudicii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare dauna locuinta MirunaAldea MirunaAldea Ma confrunt cu urmatoarea situatie: de curand am fost inundata de apartamentul situat deasupra, proprietarul acestuia fiind plecat in concediu. La momentul ... (vezi toată discuția)
Inundatie de la un etaj superior Asociatia pentru integrarea cetatenilor romani in U.E. - Socinro Asociatia pentru integrarea cetatenilor romani in U.E. - Socinro Locuiesc in Timisoara la parterul unui bloc de 4 etaje. In ultimii 2 ani, am fost inundat de 3 ori. De fiecare data am inchis ochii si nu am facut de loc ... (vezi toată discuția)
Inundația de la vecin mi-a deteriorat tavanul și pereții unei camere. cui trebuie să mă adresez pentru a constata pagubele și ce despăgubiri trebuie să primesc? Klaudio1495 Klaudio1495 Daca un vecin mi a facut inundatie in apartament si mi a deteriorat tavanul si peretii unei camere, la cine trebuie sa ma adresez ca sa constate pagubele ... (vezi toată discuția)