Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Tatal meu a implinit 61 ani si doreste sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Tatal meu a implinit 61 ani si doreste sa se pensioneze. ...

Buna ziua. Tatal meu a implinit 61 ani si doreste sa se pensioneze. Are 42 ani cotizati. Are 6 ani lucrati in grupe adica o reducere de 2 ani si a locuit 35 ani in Deva si Hunedoara, pentru care mai primeste 2 ani reducere. Va rog sa imi spuneti: pensia va fi anticipata sau la limita de varsta?
Cei 2 ani reducere pe art.65(5) din legea 263/2010 nu se cumuleaza cu alte reduceri.
In aceste conditii cele doua pensionari sunt la acelasi moment.
Rezulta:
-Limita de varsta la 63 ani.
Va rog mult sa imi raspundeti si la urmatoarea intrebare: Tata are un PFA pentru activitatea de profesor de legoslatie rutiera. Daca se pensioneaza anticipat(61 ani iar limita e 63) poate presta servicii unor scoli de soferi cu acest PFA?
Multumesc
Legea 263/2010
Art.118
(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:

c) pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale;

(1^2) În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

Activitatile dependente si independete sunt reglementate de art.7 din Codul Fiscxal.