Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Se poate cumula acum, venitul salarial cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, ...

Buna ziua. Se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, fie din sistemul public, (263/2010), fie din cele "speciale"? Dar, pentru pensie anticipata?/anticipata partial? Dupa 1 sept se modifica regulile. Vom vedea. Multumesc.
Se poate cumula pensia la limita de varsta cu salariul. Pensia naticipata, nu.
Legea 263/2010
art.118
(1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, așa cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
....

(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:
.....
c) pensionarii beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parțiale;
.....

(1^2) În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.
Perfect, corect si respect! Asa stiam si noi, Dar intr-un articol pe tema, tot aici, de ieri parca, scrie cu totul altceva in contextul si modif aplicabile din 01.09.2021, Sau, am inteles noi gresit? Multumesc.