avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... UBER mijloc de transport în comun public?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

UBER mijloc de transport în comun public?

Este UBER mijloc de transport în comun public? Ținând cont de Legea UBER unde se zice că fiecare cursă constituie un contract prealabil între client și firmă și este un serviciu achitat în avans (căci așa scrie legea). Vă rog suport doar de la consultanți care cunosc Legea UBER
Cel mai recent răspuns: dietmarkrutsch , utilizator 10:05, 15 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Curtea Europeana de Justiție a apreciat că activitățile de transport de tip urban desfășurate prin intermediul platformelor digitale sunt asimilate serviciilor de transport.

Transportul in comun este un serviciu public de transport, în număr mare, disponibil pentru întreaga populație, distinctă de sistemul de taximetru, închiriere de autobuze și autocare de către persoane care nu se cunosc și nu au încheiat un contract de prestare servicii cu o companie de transport.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 August 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci simplu, UBER nu e transport public comun din cauză că există acele contracte prealabile unde clientul e cunoscut.


Cornel Vasile a scris:

Curtea Europeana de Justiție a apreciat că activitățile de transport de tip urban desfășurate prin intermediul platformelor digitale sunt asimilate serviciilor de transport.

Transportul in comun este un serviciu public de transport, în număr mare, disponibil pentru întreaga populație, distinctă de sistemul de taximetru, închiriere de autobuze și autocare de către persoane care nu se cunosc și nu au încheiat un contract de prestare servicii cu o companie de transport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit auto-folosite pentru transportul local de persoane IDANUT IDANUT Am inteles ca mai nou,auto (maxi-taxi), folosite pentru transportul local de persoane ar fi scutite de impozit.....stie cineva despre o astfel de lege, daca da ... (vezi toată discuția)
Colaborare persoana juridica cu platforma upwork lucian_crb lucian_crb Salut! Nu stiu daca pana acum s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema, dar sper ca cineva de aici sa ma poata ajuta. De ceva timp desfasor activitate ... (vezi toată discuția)
Contract nerespectat operator telefonie mobila Pensy Pensy Salutare, Acum aproximativ 1 an am achizitionat un telefon de la un operator de telefonie mobila si odata cu acesta am semnat un nou contract pentru o ... (vezi toată discuția)