Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... UBER mijloc de transport în comun public?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

UBER mijloc de transport în comun public?

Este UBER mijloc de transport în comun public? Ținând cont de Legea UBER unde se zice că fiecare cursă constituie un contract prealabil între client și firmă și este un serviciu achitat în avans (căci așa scrie legea). Vă rog suport doar de la consultanți care cunosc Legea UBER
Curtea Europeana de Justiție a apreciat că activitățile de transport de tip urban desfășurate prin intermediul platformelor digitale sunt asimilate serviciilor de transport.

Transportul in comun este un serviciu public de transport, în număr mare, disponibil pentru întreaga populație, distinctă de sistemul de taximetru, închiriere de autobuze și autocare de către persoane care nu se cunosc și nu au încheiat un contract de prestare servicii cu o companie de transport.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci simplu, UBER nu e transport public comun din cauză că există acele contracte prealabile unde clientul e cunoscut.

Cornel Vasile a scris:

Curtea Europeana de Justiție a apreciat că activitățile de transport de tip urban desfășurate prin intermediul platformelor digitale sunt asimilate serviciilor de transport.

Transportul in comun este un serviciu public de transport, în număr mare, disponibil pentru întreaga populație, distinctă de sistemul de taximetru, închiriere de autobuze și autocare de către persoane care nu se cunosc și nu au încheiat un contract de prestare servicii cu o companie de transport.