Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Am trimis un utilaj in Germania la o societate ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Am trimis un utilaj in Germania la o societate organizatoare de ...

Am trimis un utila in germania la o societate organizatoare de licitatii . La licitatie s-a vandut pentru 10000 euro. Societatea organizatoare a retinut 1000 euro commission si ne-a remis suma de 9000 euro. In Decontul de tva si D390 trebuie inscrisa suma de 10000 euro sau 9000 euro. ( un alt contabil sustine ca acel comision ar trebui tratat ca o prestare de servicii si ca atare tratat ca o livrare intracomunitara din partea partii germane aspect cu care personal nu sunt de accord) . Va multumesc !
Buna ziua,
Operatiunea trebuie tratata conform contractului incheiat ; apare ca o operatiune formata din 2 aspecte pentru societatea de aici: vanzarea utilajului, pe de o parte si comisionul datorat firmei organizatoare a licitatiei , pe de alta parte.