avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E necesara mentionarea testamentului in CF?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E necesara mentionarea testamentului in CF?

Buna ziua.
Mi-am facut testamentul (era timpul) in favoarea unor rude indepartate, copii muncitori de la tara. Fara prea multa carte si cu teama de oficialitati.
Ca sa nu aiba probleme cu un frate lacom, ar trebui sa notez in CF existenta testamentului?
S-ar putea sa nu afle la timp de decesul meu iar intre timp, fratele sa revendice proprietatea. Acei copii, sigur nu vor deschide proces ca sa recastige ce le las.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:32, 1 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e nicio sarcina. Testamentele sunt liberalitati.
Legatarul nu are nicio obligație.
Din câte înțeleg de pe aici, testamentul nu se înscrie în CF. Bun..
Dar certificatul de moștenitor se înscrie în CF?
Și un testament din anul 1975 se poate înscrie în RNNEL? Aștept răspuns pentru mama mea! Mulțumesc
Certificatul de moștenitor (spre deosebire de testament) este actul de proprietate al bunurilor din cuprinsul sau, care au fost înscrise în Cartea funciară
Mai exact, bunurile din certificatul de moștenitor se intabuleaza în baza acelui certificat de moștenitor.
Nu, nu se poate înscrie la RNNEL un testament din 1975, pentru ca în 1975 era Notariat de Stat, iar înscrierea unui testament online presupune completarea unei rubrici cu numele notarului care a autentificat testamentul și se folosește semnătura sa electronică.
În RNNEL apar doar testamentele autentificate după ce notariatul a devenit particular (noiembrie 1995).



Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anularea unei succesiuni in termen sau cum vad existenta unui testament (dacă există) silvia159 silvia159 Am fost 4 frati. Acum suntem trei surori si o cumnată. Fratele a decedat. N-a avut coii. Două apartamente: cumnata fara copii intr-un apartament si ... (vezi toată discuția)
Posibila mostenire apartament Jixu85 Jixu85 Buna ziua, A decedat de curand bunicul meu care mi-a comunicat mai demult (sa fie mai mult de 10 ani) ca doreste sa-mi lase mostenire apartamentul sau, fara ... (vezi toată discuția)
Inregistrare legat in rnnel Dumitru Beniamin Hotea Dumitru Beniamin Hotea As dori sa stiu daca exista obligatia notarului de a nota in RNNEL un legat cu titlu particular si in ce termen.. In speta , bunica mea a fost pacalita ... (vezi toată discuția)