Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E necesara mentionarea testamentului in CF?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E necesara mentionarea testamentului in CF?

Buna ziua.
Mi-am facut testamentul (era timpul) in favoarea unor rude indepartate, copii muncitori de la tara. Fara prea multa carte si cu teama de oficialitati.
Ca sa nu aiba probleme cu un frate lacom, ar trebui sa notez in CF existenta testamentului?
S-ar putea sa nu afle la timp de decesul meu iar intre timp, fratele sa revendice proprietatea. Acei copii, sigur nu vor deschide proces ca sa recastige ce le las.
Nu e nicio sarcina. Testamentele sunt liberalitati.
Legatarul nu are nicio obligație.
Din câte înțeleg de pe aici, testamentul nu se înscrie în CF. Bun..
Dar certificatul de moștenitor se înscrie în CF?
Și un testament din anul 1975 se poate înscrie în RNNEL? Aștept răspuns pentru mama mea! Mulțumesc
Certificatul de moștenitor (spre deosebire de testament) este actul de proprietate al bunurilor din cuprinsul sau, care au fost înscrise în Cartea funciară
Mai exact, bunurile din certificatul de moștenitor se intabuleaza în baza acelui certificat de moștenitor.
Nu, nu se poate înscrie la RNNEL un testament din 1975, pentru ca în 1975 era Notariat de Stat, iar înscrierea unui testament online presupune completarea unei rubrici cu numele notarului care a autentificat testamentul și se folosește semnătura sa electronică.
În RNNEL apar doar testamentele autentificate după ce notariatul a devenit particular (noiembrie 1995).

raluk0207, utilizator