avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecatul de acasa/Minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecatul de acasa/Minori

Bună ziua , scriu pentru prima data in aceasta comunitate și doar pentru ca am considerat de cuviință ca am nevoie de ajutor..
Momentan locuiesc in Germania , am 16 ani, in Ianuarie împlinesc 17, acum un an și jumătate printii au considerat ca mi ar fii mai bine sa locuiesc cu ei in Germania , in circumstanțele in care pana la 15 ani locuisem
In cea mai mare parte cu bunicii , au făcut aceasta alegere când eu eram pe clasa a 8-a sem al 2-lea, mai aveam 2 lumi și dădeam capacitatea urma sa îmi încep viața de licean și tot ce era mai frumos din aceasta perioada, însă lor le a fost mai usor sa spulbere aceasta perioada pengru simplul fapt ca “simțeau nevoia sa aiba copilul lângă ei” , in circumstanțele in care te aduc intr o țara straina și te pun efectiv ca pe o leguma intr o clasa fără lic de ajutor de susținere ,nimic, doar ia și învață sa vorbești , este foarte greu. Nu au ținut cont de faptul ca mie nu îmi
Plăcea acolo și nu am vrut lucrul asta s au gândit doar ca lor le era greu..nu au ținut cont de cât de greu mi a fost și îmi este ...am îndurat am îndurat ...in fiecare seara plângeam de cât de greu îmi era și cât de dor îmi era pentru ca îmi displace enorm
Locul acesta...ei au ales in locul meu ca viitorul și școala mea sa își aibă ca loc de desfășurare , Germania, faci o școala o facultate și după dacă vrei te întorci acasa, logic ca ma
Întorc asta este tit ceea ce îmi doresc sa ma întorc acasa , nu atunci ci de acum..pentru ca mu imi place locul acesta și sunt conștientă de faptul
Ca sunt capabilă sa ma realizez și acasa . Ok, am înțeles fac școala aici plec cu diploma din Germania, ești mai bine vazut și așa mai departe ... dar se gândesc cât de greu este sa pleci la 20 și ceva de ani dintr un mediu in alt mediu sa faci iar schimbarea pe care ai făcut o cu câțiva ani in urma când erai doar un copil...nu nu se gândesc ...
Deasemenea acum am si o relație ,prietenul este in acasa in România , au fost foarte greu de convins sa accepte ideea de a avea un prieten..el are 19 ani , ne înțelegem foarte foarte foarte bine, îmi cunoaște situația și știe cât de greu îmi este , și totodata cât de greu ne este și cu relația pentru ca da este foarte greu sa ai o relație la distanță ...
Vreau sa va cer ajutorul legat de cunoștințele
Pe care le aveți.. in cazul in care la 17 ani as alege sa rămân acasa , totodata cu iubitul, îmi dau seama ca părinții ar putea depune plângere la politie și așa mai departe ... îmi
Puteți explica va rog dacă as putea rămâne fără ca ei sa aibă vre o putere de a ma obliga sa ma intoc , eu declarând ca am venit de buna voie , vreau sa rămân in locul respectiv, și da , cu iubitul meu, Menționez faptul ca îmi continui studiile acasa , ca nimeni nu m a obligat sa fac ceva împotriva voinței mele și așa mai departe .. ar exista posibilitatea de a putea rămâne acasa și cu el fără a avea anumite probleme cu politia , protesctia copilului și așa mai departe , după toate cele declarate , explicate ...
ca și consiliere psihologică îmi dau seama ca cele mai multe persoane ar spune ramai acolo , termina ți studiile și tot așa . Dar crede ți ma ca nimeni nj știe cât de greu este sa te adaptezi intr un loc mai ales ca acesta la i vârsta oarecum “frageda “ s sinceri o limba noua respectiv grea și sa faci toate astea din obligație.. nu din placere ... va mulțumesc frumos , astept cât mai repede răspunsurile dumneavoastră !

Alte discuții în legătură

Am 16 ani si as dori sa ma mut la iubitul meu !!!!! AnaMaria98 AnaMaria98 Am 16 ani si as dori sa ma mut la iubitul meu care are 22 pentru ca acasa nu mai suport tratametul pe care mil ofera parinti mei...mereu sunt agresata verbal ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de ajutor alex145 alex145 buna seara vin cu o problema mai delicata putin am varsta de 17 ani si 7 luni ,si sunt bisexual,sunt intr-o relatie cu un baiat de 6 luni de zile,totul decurge ... (vezi toată discuția)