Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce platesc cu adevarat firmele partenere uber, bolt ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce platesc cu adevarat firmele partenere uber, bolt etc.

Ce platesc cu adevarat firmele partenere glovo, uber, bolt etc ca eu sa fiu in legalitate?
Spre exemplu daca vrei sa faci uber iti trebuie firma srl sau pfa sau sa lucrezi printr-o firma partenera.
Firmele partenere percep in comision de 10% pentru taxe cica iar restul de banii sunt ai tai fara a fi nevoit sa achiti vreo taxa fiscala.
In schimb daca iti faci pfa sau srl trebuie platit
10% ipozit pe venit
25% cass
10% cas
Adica cu firma la un castig de 1000 de lei pe saptamana dupa toate taxele platite ramai cu 550 lei.
Printr-o firma paetenera glovo la 1000 de lei -10% ramai cu 900 de lei.
Aici eu nu m-ai inteleg...
De ce se plateste mult mai putin ?
Care este schema ?
george-neagu, moderator
Tot trebuie sa va angajeze sau sa colaborati ca PFA, SRL. Nu exista alt mod. Acel comision probabil se aplica separat pe incasarile pe care le va efectua prin intermediul d-voastra. Acele firme partenere Uber, Bolt, etc sunt autorizate ca operatori de transport alternativ.
Ioan Petru Butariu, Contabil
O firma partenera uber mi-a spus ca ma va angaja par-time cu 2 ore.
In aceste conditii ca angajat cu 2 ore eu generand venituri de ex de 1000 de lei pe saptamana, este ok si legal pt mine ca angajat? in cazul in care firma ma plateste cu mult peste cat ar insemna 2 ore pe zi.
Ce vreau eu sa stiu daca in aceste conditii eu ca angajat cu 2 ore m-ai trb sa platesc la Anaf impozit pe venit sau alte taxe ?