Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alin. 4 al art 56 din Codul Muncii se refera doar la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alin. 4 al art 56 din Codul Muncii se refera doar la salariat ...

Alin. 4 al art 56 din Codul Muncii se refera doar la salariat sau si la salariata?
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

Nu distinge intre salariat si/sau salariata.
In speta, art.4 al art.56 se refera si la salariata.
Atunci poate si salariata care a ramas in activitate pana la 65 de ani sa faca asemenea solicitare de ramanere in activitate pana la 68 de ani?
Da, poate face asa ceva,
Un asistent medical de 65 de ani poate face cerere de ramanere in activitate in baza art. 56 alin. 4 sau este nelegal?
Sau se aplica prevederile art. 22 din oug 144/2008 care este norma speciala de functionare a asistentilor medicali.

Cornel Vasile a scris:

Da, poate face asa ceva,