Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj tehnic in 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj tehnic in 2010

Incepand cu 01 ian 2010 mai este valabila neimpozitarea indemnizatiei de somaj tehnic (90 zile calend)? In baza carei legi?
Multumesc.
1. Prevederile OUG 28/2009 sunt valabile pana la 31.12.2009. Deocamdata nu stim daca se va prelungi valabilitatea acestor prevederi.
2. Pentru a fi data o OUG in acest scop trebuie sa se formeze guvernul si sa fie aprobat de Parlament. Apoi vom mai vedea ce va fi.
Ordonanţă de urgenţă nr. 28/2009 privind reglementarea unor măsuri de protecţie socială

Art. 2. - (1) În anul 2009, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi angajatorii, pentru salariaţii respectivi, sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.

Pentru anul 2010 nu a aprarut nici o reglementare in acest domeniu.
Angela D, Consultant resurse umane